Kierunki studiów Studia na kierunku pedagogika w Poznaniu - www.studiapoznan.com

top
Studia na kierunku pedagogika w Poznaniu
Studia na kierunku pedagogika w Poznaniu

Rozważasz studia na pedagogice w Poznaniu? Oferta poznańskich uczelni jest w tym zakresie wyjątkowo rozbudowana! Sprawdź szczegóły i dowiedz się, co proponują Ci poszczególne szkoły wyższe w stolicy Wielkopolski!

Pedagogika to kierunek, który od lat jest jednym z najchętniej wybieranych przez maturzystów. Czym charakteryzuje się pedagogika jako nauka? Bada i opisuje proces edukacji oraz proces wychowania, uwzględniając ich przebieg w całym cyklu życiowym człowieka. Oznacza to, że w polu zainteresowań pedagogów są nie tylko dzieci czy młodzież, jak przyjęło się uważać, ale także dorośli, seniorzy, a nawet osoby w podeszłym wieku.

Pedagogika zaliczana jest z reguły do nauk społecznych. Swoje początki wzięła z filozofii, ma wiele wspólnego również z psychologią i socjologią, ale także z biologią i medycyną. Studia na kierunku pedagogika mają wymiar praktyczny, dlatego też adepci ars educandi (z łac. sztuka wychowania) w toku nauki odbywają praktyki i staże w rozmaitych instytucjach.

Warto pamiętać, decydując się na studia pedagogiczne, o cechach, które okażą się przydatne zarówno podczas studiów, jak i w karierze zawodowej pedagoga. Są to, bezwzględnie: łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, otwartość na ludzi i tolerancja. Na wagę złota okażą się odporność na stres i umiejętność panowania nad własnymi emocjami. Pedagog powinien również lubić ludzi – praca pedagogiczna ukierunkowana jest bowiem na drugiego człowieka.

Uczelnie w Poznaniu, które prowadzą kierunek pedagogika

W Poznaniu jest kilka uczelni, na których można rozpocząć studia pedagogiczne. Są wśród nich uczelnie państwowe i prywatne. Przyjrzyjmy się ich ofercie:

Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych, ul. Szamarzewskiego 89
• UAM oferuje studia licencjackie i magisterskie na kierunku pedagogika,
• studiować można zarówno dziennie, jak i zaocznie,
• przyszli pedagodzy kształcą się, realizując program specjalności,
• na studiach licencjackich są to, między innymi: doradztwo zawodowe i personalne, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, socjoterapia i promocja zdrowia, edukacja elementarna i wychowanie fizyczne, edukacja elementarna i nauczanie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i inne...
• na studiach magisterskich są do wyboru m.in. takie specjalności: animacja czasu wolnego i rekreacja ruchowa, poradnictwo i pomoc psychopedagogiczna, terapia pedagogiczna z arteterapią, zarządzanie oświatą i inne...

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, Wydział Studiów Społecznych, ul. Orzeszkowej 1
• jest to uczelnia prywatna,
• w ofercie są studia licencjackie na kierunku pedagogika,
• do wyboru m.in. takie specjalności: pedagogika pracy z BHP, terapia zajęciowa, edukacja europejska – fundusze unijne i inne...

Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji imienia Mieszka I w Poznaniu, ul. Bułgarska 55
• jest to uczelnia prywatna,
• w ofercie są studia licencjackie i magisterskie na kierunku pedagogika,
• do wyboru m.in. następujące specjalności: edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, edukacja prozdrowotna, gerontologia społeczna i inne...

Uni Terra Wyższa Szkoła w Poznaniu, ul. Prądzyńskiego 53
• jest to uczelnia prywatna,
• w ofercie są studia licencjackie na kierunku pedagogika,
• do wyboru specjalności takie jak: oligofrenopedagogika z edukacją elementarną, logopedia z terapią pedagogiczną, oligofrenopedagogika z terapią autyzmu i inne...

Praca dla pedagoga

Pedagodzy są zatrudniani głównie jako:
• nauczyciele,
• wychowawcy,
• eksperci w poradniach rodzinnych,
• specjaliści z zakresu działalności oświatowej,
• pracownicy administracji oświatowej,
• pracownicy urzędów pracy,
• pracownicy fundacji i stowarzyszeń edukacyjnych,
• pracownicy domów pomocy społecznej,
• specjaliści do spraw szkoleń,
• szkoleniowcy,
• pedagodzy w policji, wojsku lub zakładach penitencjarnych,
• kuratorzy społeczni i sądowi
• itp.

Podjęcie pracy w określonej branży determinuje nie tylko sam kierunek studiów, ale także specjalność i zrealizowane praktyki. Warto nadmienić, że pedagog to zawód, w którym należy się ustawicznie kształcić i rozwijać.

Studia w Poznaniu

Poznań to miasto, które oferuje kandydatom na studia rozbudowaną ofertę edukacyjną. Działa tutaj ok. 30 uczelni, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Szacuje się, że w Poznaniu studiuje ok. 130 tysięcy osób – Poznań plasuje się z tym wynikiem na 4. miejscu wśród polskich miast akademickich pod względem liczby studentów.

Wraz z ofertą edukacyjną idzie w parze wyjątkowo atrakcyjna oferta kulturalna – studiując w Poznaniu, można korzystać z tego, co oferują poznańskie kina, teatry, muzea i galerie sztuki. Odbywają się tutaj również cykliczne imprezy oraz festiwale organizowane przez miasto. Także imprezowicze nie będą w Poznaniu narzekać na nudę – jest tutaj wiele pubów, klubów i dyskotek dedykowanych studentom właśnie.

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania lub pokoju w Poznaniu, to jest w czym wybierać. Co prawda tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego najwięcej osób poszukuje czterech ścian dla siebie, ale na ogół nie brak ofert najmu. Ceny w Poznaniu są porównywalne do tych w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Dwupokojowe mieszkanie można wynająć już za ok. 1000 złotych, do tego należy doliczyć czynsz i opłaty licznikowe za media. Finalna cena zależy od lokalizacji, metrażu i standardu, w jakim wykończone jest dane mieszkanie.

Lektura dla adepta pedagogiki

Ciekawą lekturą dla osób zainteresowanych pedagogiką, mniej lub bardziej poważnie, będzie publikacja pod tytułem "Jak uczy się mózg" autorstwa Manfreda Spitzera. Jest ona poświęcona szeroko pojmowanej problematyce uczenia się. Autor omawia ten proces z uwzględnieniem perspektywy neurobiologii, psychologii oraz pedagogiki.


Autor: Martyna KoniecznaData publikacji: 26.05.2017
Polecane filmy
Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

Znajdź uczelnię
Znajdź kierunek

Inne kierunki

RANKING POPULARNOŚCI KIERUNKÓW

2017 2016 2015 2014 2013 2012

35.98kierunek: lekarski - Uniwersytet Medyczny (UM) im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

35.6Ekonomia - Politechnika Gdańska

33.55Aktorstwo - Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna (PWSF) im. Leona Schillera w Łodzi

29.25Filologia norweska, grupa z językiem angielskim - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu

28.81Lekarski - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

więcej

Aktualności
Bezzałogowy samolot studentów Politechniki Poznańskiej

Bezzałogowy samolot studentów Politechniki Poznańskiej

Studenci Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej zbudowali bezzałogowy statek powietrzny, który wystartuje w trzech edycjach konkursu SAE Aero Design. 23-24 lutego 2018 r. studenci Politechniki będą jedyną europejską drużyną, która będzie brała udział w rywalizacji ...

czytaj więcej >>

AWF w Poznaniu dba o kręgosłupy w Wielkopolsce

AWF w Poznaniu dba o kręgosłupy w Wielkopolsce

Poznański AWF stworzył „Wielkopolski program polityki zdrowotnej w zakresie rehabilitacji medycznej". Profilaktyką i badaniami objętych zostanie prawie 6 tys. Wielkopolan po 50 roku życia ze schorzeniami układu kostno-stawowego, mięśniowego oraz bólami kręgosłupa. Środki ...

czytaj więcej >>

Uniwersytet Otwarty UAM rozpoczął zapisy na nowe kursy

Uniwersytet Otwarty UAM rozpoczął zapisy na nowe kursy

W dniu 24 listopada br. Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczął nabór kandydatów na kursy zaplanowane w ramach kolejnego trymestru. Oferta przygotowana dla słuchaczy obejmuje wykłady, ćwiczenia i laboratoria, których pełen wykaz dostępny ...

czytaj więcej >>

Spotkanie LogMeeting w Wyższej Szkole Logistycznej

Spotkanie LogMeeting w Wyższej Szkole Logistycznej

Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu miała okazję gościć uczestników kolejnego spotkania z cyklu LogMeeting. W cyklicznym wydarzeniu wzięły udział osoby interesujące się dziedziną logistyki, a w tym studenci oraz uczniowie kształcący się w szkołach średnich.

czytaj więcej >>

PP z Polską Nagrodą Innowacyjności 2017

PP z Polską Nagrodą Innowacyjności 2017

Politechnika Poznańska otrzymała Polską Nagrodę Innowacyjności 2017. Prestiżowe odznaczenie przyznano uczelni podczas V Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który miał miejsce 26-27 października br. w Zielonej Górze.

czytaj więcej >>Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

copyright © 2016 Imedia Group 03-918 W-wa, ul. Łotewska 17/2, tel.: 22 616-06-14   formularz kontaktowy