Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

Nagroda Nike 2018 dla Marcina Wichy

Nagroda Nike 2018 dla Marcina Wichy

Wykładowca School of Form Uniwersytetu SWPS otrzymał nagrodę literacką za zbiór esejów „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”

Nagrodzona Nike 2018 książka to zbiór esejów, w których Marcin Wicha portretuje zmarłą matkę i trudne relacje w swojej rodzinie.

- To jest historia o rzeczach. I jeszcze o gadaniu. Czyli – o słowach i przedmiotach. Jest to także książka o mojej matce, i z tego powodu nie będzie zbyt wesoła” – pisze we wstępie autor.

Punktem wyjścia jest moment po śmierci matki, w którym autor musi zająć się porządkowaniem jej mieszkania i pozostawionych w nim przedmiotów: książek, mebli, bibelotów. A więc porządkuje, jednocześnie snując opowieść – o rodzinie, historii Polski, żałobie, tożsamości żydowskiej. O trudnych tematach opowiada uniwersalnym językiem przedmiotów. Nośnikiem wspomnień stają się ich faktura, zapach i kształt. Przedmioty ożywiają przeszłość.

- To książka, która porządkuje wspomnienia- powiedział Marcin Wicha podczas gali.

W tym roku w finale Nike, oprócz zwycięskiej książki Marcina Wichy, znalazło się 6 pozycji: „Pamięć operacyjna” Ewy Lipskiej, „Stance” Jerzego Kronholda, „Druga ręka” Wojciecha Bonowicza, „Mikrotyki” Pawła Sołtysa, „Rejwach” Mikołaja Grynberga, „Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont. Przypomnijmy, że w gronie laureatów Nike są m.in. Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska.

Nagroda Nike> to najważniejsza nagroda literacka w Polsce, przyznawana od 1997 roku, za najlepszą książkę roku poprzedniego. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich.


Wicha


Marcin Wicha – projektuje okładki, plakaty i znaki graficzne. Wykładowca School of Form, gdzie prowadzi zajęcia z technik pisarskich. Jest autorem książek: „Jak przestałem kochać design” (Wydawnictwo Karakter, Kraków 2015), „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” (Wydawnictwo Karakter, Kraków 2017), książek dla dzieci, m.in.: „Bolek i Lolek: genialni detektywi” (Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”, Kraków 2014), „Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka” (Wydawnictwo Egmont Polska, Warszawa 2018). Jego teksty ukazywały się w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”.

Za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” uhonorowany Paszportem „Polityki” 2018 w kategorii literatura. Otrzymał też nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „Esej” oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Data publikacji: 11-10-2018

Aktualności z Poznania