Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

Uniwersytet Adama Mickiewicza ekouczelnią!

Uniwersytet Adama Mickiewicza ekouczelnią!

Poznańska uczlenia po raz drugi zajęła najlepsze miejsce wśród polskich uczelni w międzynarodowym rankingu World University Ranking „Green Metric"!

Łącznie w rankingu klasyfikowanych było 719 uczelni, UAM zajął 160. lokatę​. ​Polska była reprezentowana w rankingu przez siedem uczelni. Uniwersytet Adama Mickiewicza zajął także bardzo wysoką pozycję w kategorii kampusów miejskich- lokata 70. oraz wśród kampusów europejskich – lokata 67.

Światową klasę stanowią Uniwersytet w Wageningen, Uniwersytet w Nottingham, Uniwersytet Kalifornijski Davis, Uniwersytet Oxfordzki oraz Uniwersytet Nottingham Trent.

Spośród uczelni europejskich najwyżej notowane były: Uniwersytet College Cork, Uniwersytet w Groningen, Uniwersytet Boloński, Uniwersytet Leideński, Freie Uniwersytet w Berlinie, Uniwersytet w Turynie, Uniwersytet Autonomiczny w Barcelonie, Uniwersytet w Dublinie, czy Uniwersytet w Tampere.

W zestawieniu brane pod uwagę były: programy edukacyjne oraz inwestycje infrastrukturalne,kwestia gospodarowania odpadami, w tym toksycznymi, rozwiązania w zakresie oszczędności wody i energii, zagospodarowania przestrzeni, w tym zielone innowacje, rozwój ścieżek dla pieszych i rowerzystów na kampusach itd.

UAM wciąż wprowadza w życie program Zielony Uniwersytet, którego celem ma być zwiększenie świadomości wśród społeczności akademickiej, oszczędzenie zasobów naturalnych, wzmocnienie projektów badawczych i edukacyjnych, które dotyczą środowiska naturalnego.

Na terenie kampusów uniwersytetu można korzystać z pierwszych ścieżek i stacji rowerowych, siłowni na wolnym powietrzu, pojawiły się też ogrody społeczne. Można skorzystać z wirtualnej wycieczki po tzw. Lasku Piątkowskim i rezerwacie przyrody Żurawiniec.

Ranking tworzony jest od 2010, kiedy wzięło w nim udział zaledwie 95 uczelni. Coraz większa frekwencja w „Green Metric”( ponad 700 uczelni w 2018 r.) to znak, że sprecyzowane przez ONZ w ramach tzw. 17 celów zrównoważonego rozwoju wyzwania są coraz częściej elementem świadomej, badawczej i edukacyjnej strategii najlepszych uczelni na świecie.

Więcej informacji znajduje się: TUTAJ


Data publikacji: 05-01-2019

Aktualności z Poznania