Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

Wypompowanie paliwa- co zrobić gdy doszło do pomyłki przy dystrybutorze

Wypompowanie paliwa- co zrobić gdy doszło do pomyłki przy dystrybutorze
Taka sytuacja może zdarzyć się nawet najlepszemu kierowcy- wlać nieodpowiednie paliwo do baku samochodu. Jeśli zgłosisz się do fachowców pomocy drogowej oferują oni przewiezienie auta do warsztatu samochodowego, wypompują paliwo oraz przeczyszczą układ paliwowy lub wymienią uszkodzone części. Sprawdź czego nie robić, aby nie doprowadzić do powstania większych usterek.

Nie ma kierowców idealnych. Każdy czasami zapomni włączyć świateł lub kierunkowskazu, czasami przekracza dozwoloną prędkość lub najedzie na linie na drodze. Ale co zrobić, gdy do baku samochodu wleje się złe paliwo? Chwila nieuwagi i auto zostaje unieruchomione. Sprawdź co należy zrobić w takim przypadku. 

Na czym polega wypompowanie paliwa 

Wypompowanie paliwa polega na usunięciu z baku oraz układu paliwowego całego źle zatankowanego paliwa. Nie można wykonać tego samodzielnie, więc należy wezwać pomoc drogową, która przyjedzie na miejsce i pomoże uporać się z usterką. Niestety w takim przypadku należy wezwać lawetę i przewieźć samochód do warsztatu. Dopiero tam profesjonalni mechanicy mogą wypompować paliwo i szczegółowo sprawdzić cały układ paliwowy. Pozwala to na uniknięcie kolejnej awarii podczas dalszej podróży. 

Warto mieć w telefonie zapisany numer pomocy drogowej, która szybko pojawi się na miejscu i pomoże usunąć usterkę

Złe paliwo- co robić krok po kroku 

Najczęściej, gdy kierowca popełni błąd podczas tankowania wzywa lawetę i prosi o pomoc firmę oferującą usługę wypompowania paliwa. Na terenie Poznania warto skontaktować się z firmą Fast- Trans, która usunie paliwo z baku, a także posiada własny warsztat, w którym naprawi lub wymieni uszkodzone elementy. 

Podczas zatankowania nieodpowiedniego paliwa należy postępować według określonych kroków. Dzięki temu można uniknąć powstania nowych uszkodzeń i znacząco obniżyć koszty naprawy pojazdu. W przypadku wlania złego paliwa: 

  • nie można uruchamiać pojazdu. Należy przepchnąć auto na parking, aby nie blokować dystrybutora; 
  • należy wezwać pomoc drogową- holownik lub lawetę; 
  • mechanik samochodowy wypompuje niewłaściwe paliwo i wyczyści cały układ paliwowy. Dodatkowo wymieni także filtr paliwowy i wymieni uszkodzone części; 
  • pracownicy serwisu wleją odpowiednie paliwo i uruchomią silnik w celu sprawdzenia, działania układu paliwowego. 

Zatankowałeś złe paliwo? Nie martw się! Wszystko da się naprawić

Co grozi po zatankowaniu złego paliwa

Jazda samochodem po zatankowaniu złego paliwa jest niebezpieczna dla samochodu i grozi powstaniem wielu usterek i awarii. Jedną z nich jest uszkodzenie katalizatora, którego naprawa może drogo kosztować każdego kierowcę. Dodatkowo uszkodzeniu może ulec także silnik pojazdu co wiąże się często z jego wymianą. 

Jeśli samochód benzynowy został zatankowany olejem napędowym nie powinien odpalić lub zgasnąć zaraz po uruchomieniu. Auto będzie pracowało nierówno, traciło moc i zużywało dużo paliwa. Jeśli jednak w baku znajdzie się benzyna zamiast oleju, możliwe jest uruchomienie auta i ruszenie nim w podróż. Jednak po przejechaniu kilku lub kilkunastu kilometrów spowoduje, że auto przestanie współpracować z kierowcą. W obu tych przypadkach wymagane jest wezwanie pomocy drogowej. Fachowcy przyjadą na miejsce i szybko uporają się z powstałą usterką. 

Jakie pomyłki zdarzają się podczas tankowania

Większość kierowców dziwi się jak można pomylić paliwo. Jeśli jeździ się różnymi samochodami lub tankuje na różnych stacjach benzynowych, to może dojść do takiej sytuacji. Czasami powodem jest zły pistolet na dystrybutorze lub zwykłe rozproszenie i nieuwaga. 

Zły pistolet 

Zdarza się czasami, że pistolet do nalewania paliwa został przez innego kierowcę odłożony w nieodpowiednie miejsce. Często kierowcy nie zwracają uwagi na napis znajdujący się na pistolecie. Wtedy najczęściej dochodzi do pomyłki podczas tankowania pojazdu. Jednak nie warto panikować tylko zadzwonić po pomoc drogową i poprosić fachowców o pomoc. 

Nieuwaga kierowcy lub pracownika stacji benzynowej

Do złego zatankowania paliwa może też dojść na stacji benzynowej z powodu pośpiechu lub nieuwagi. Kierowcy podjeżdżają pod dystrybutor i szybko tankują samochód w międzyczasie rozmawiając jeszcze przez telefon. Niestety, chwila nieuwagi i problem gotowy. Należy w takich momentach pamiętać, aby nie odpalać samochodu, aby paliwo nie rozeszło się po całym układzie paliwowym. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów naprawy samochodu. 

Zawsze sprawdź czy wybrałeś odpowiednie paliwo do swojego pojazdu

Koszt wypompowania paliwa i naprawy samochodu

Czas naprawy samochodu trwa około kilku godzin, ale może także wydłużyć się do kilku dni. Wszystko uzależnione jest od uszkodzeń samochodu oraz dostępności części zamiennych. Jeśli błąd zauważyliśmy zaraz po zatankowaniu paliwa, przed odpaleniem silnika, czas naprawy będzie szybki, a koszt bardzo niski. Jeśli jednak okazało się, że po zatankowaniu nieodpowiedniego paliwa zorientowałeś się podczas podróży, koszty naprawy znacznie wzrastają. Dodatkowo może dojść do uszkodzenia silnika co może doprowadzić także do jego całkowitej wymiany. Koszty wypompowania paliwa i zatankowania właściwego uzależniony jest od pojemności i rodzaju auta i waha się w granicach 500- 600 złotych. Jeśli uszkodzony zostanie układ paliwowy i silnik, koszt naprawy może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. 

Artykuł napisany przy współpracy z firmą Fast- Trans z Poznania, która zajmuje się naprawami na drodze, holowaniem, wypompowaniem paliwa oraz transportem pojazdów. 

Data publikacji: 19-08-2020