Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

Jak podnosić kwalifikacje swoich pracowników?

Jak podnosić kwalifikacje swoich pracowników?

Każda firma, która chce się rozwijać, powinna dbać o nieustanne kształcenie swoich pracowników. Takie działania przynoszą korzyść obu stronom. Jak podnosić kwalifikacje pracowników w sposób skuteczny i przemyślany?
Kodeks pracy określa, że obowiązkiem pracownika jest ciągłe podnoszenie swoich umiejętności, pracodawca z kolei powinien ten proces ułatwiać. Oznacza to np. nieutrudnianie skorzystania z urlopu szkoleniowego lub uczestnictwa w wybranym kursie. W praktyce jednak jest to zapis dość mglisty, jednak warto pamiętać, że tworząc zespół wykwalifikowanych osób korzystamy wszyscy - i pracownicy, i pracodawca, a firma może odnosić większe zyski. Działając zespołowo, pracodawca buduje lojalność pracowników, a nauka nowych umiejętności pobudza do działania i świetnie wpływa na motywację.
Co zrobić, by poszerzać wiedzę swoich pracowników? Obecnie mamy do wyboru mnóstwo możliwości - zarówno liczne szkoły językowe w Poznaniu i innych miastach, jak i szkolenia i wydarzenia branżowe, których nie brakuje. Warto zwrócić uwagę m.in. na:

Targi i konferencje


To szansa nie tylko na rozwój pracowników, ale także na zaprezentowanie swojej firmy, nawiązanie nowych kontaktów i pozyskanie klientów. Warto uczestniczyć w takich wydarzeniach, by obserwować zmiany w naszej branży, nowe trendy i potrzeby odbiorców. Dla pracowników uczestnictwo w targach lub konferencjach to szansa na przełamanie rutyny i spróbowanie swoich sił w nieco innym rodzaju działania. Targi i konferencje stanowią także znakomity sposób na zdobycie wiedzy z pierwszej ręki, wymianę doświadczeń i spostrzeżeń.

Szkolenia branżowe


Dzisiejszy świat zmienia się naprawdę szybko, więc aby nie dać konkurencji się wyprzedzić, warto poświęcać czas na merytoryczne szkolenia dotyczące branży, w której działa nasza firma, a także dotyczące zagadnień pokrewnych (np. marketing firmy, kontakt z klientem, tematy prawne). Jak szkolenia wyglądają w praktyce? Zdarza się, że pracownicy sami zapisują się na takie szkolenia i chcą w nich uczestniczyć, innym razem pracodawca dba o przeprowadzenie szkolenia wewnątrz firmy. Pracownikom, według kodeksu pracy, przysługuje tzw. urlop szkoleniowy.
Dobrym pomysłem jest zachęcanie pracowników do szkoleń tego typu, poszukiwanie najciekawszych, a nawet zapraszanie specjalistów do przeprowadzenia szkoleń w firmie w godzinach pracy (takie zajęcia oferuje np. szkoła języków obcych Moose). Pracodawca może nie tylko ułatwiać udział w szkoleniach, ale także dodatkowo go wynagradzać (np. benefitami pozapłacowymi).

Kursy językowe - angielski dla firm i inne


Angielski dla firm to kurs, który prowadzą liczne szkoły językowe w Poznaniu i innych miastach, odpowiadając na duże zapotrzebowanie w tej dziedzinie wiedzy. Języki obce są przydatne w każdej branży i umożliwiają firmom rozszerzenie swojej działalności na rynki zagraniczne oraz obsługę klientów z innych państw. To także praktyczna umiejętność dla pracowników, którzy mogą wykorzystać ją np. podczas zagranicznych podróży w czasie urlopu.
Szkoła języków obcych Moose prowadzi kursy językowe w siedzibie firmy, dla niewielkiego grona pracowników. Doświadczony lektor to nieoceniona pomoc w szybkim podniesieniu kwalifikacji pracowników - dla wielu firm oznacza to ogromny krok naprzód i możliwość rozwoju na nieosiągalnym dotąd poziomie.

Webinary i szkolenia online


Wiele szkoleń i kursów jest prowadzonych za pośrednictwem internetu. Warto wykorzystać wewnętrzną pocztę służbową do dzielenia się z pracownikami informacjami o darmowych kursach i webinarach online. Doskonałym pomysłem jest także zorganizowanie takiego szkolenia we własnej firmie - możemy wówczas dowolnie zaplanować tematykę i formę, w zależności od potrzeb oraz możliwości. Internet to ogromne źródło wiedzy i warto pokazać pracownikom, jak umiejętnie je wykorzystywać do zwiększania swoich umiejętności.
Wielu specjalistów w wybranych branżach oferuje darmowe materiały na swoich blogach czy w newsletterach, a czasem za niewielką opłatą można zdobyć e-booka lub wstęp na zamknięte szkolenie online. To świetny sposób nie tylko na rozwój pracowników, ale także na pozostawanie „na bieżąco” z zagadnieniami dotyczącymi naszej branży.
Każdy sposób na rozwój jest dobry - warto pamiętać, że kształcenie pracowników to sytuacja win-win, w której zyskuje zarówno pracodawca, jak i osoba zatrudniona. Wiedza staje się wówczas wspólnym dobrem!

Artykuł sponsorowany

Data publikacji: 09-04-2021

Aktualności z Poznania