Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

Praca już na studiach — jak ją zaplanować, by nie żałować w przyszłości?

Praca już na studiach — jak ją zaplanować, by nie żałować w przyszłości?

 

Podjęcie pracy już na studiach bywa koniecznością związaną z czynnikami ekonomicznymi. Często to jednak także po prostu okazja do dorobienia, ale i zdobywania cennego doświadczenia, umiejętności i wiedzy. Jedno jest pewne — podjęcie pracy już na studiach znacząco zwiększa szanse na rynku zatrudnienia. Podpowiadamy, jak mądrze zaplanować swoje działania zawodowe w okresie nauki.

Dobry zarobek czy cenne doświadczenie? Czasem trzeba wybrać tylko jedno

Studenci podejmujący różne prace sezonowe i dorywcze nie są niczym dziwnym na dzisiejszym rynku pracy. Właściwie w wielu firmach możemy spotkać już nawet uczniów szkół średnich, którzy szukają pierwszych doświadczeń zawodowych i to nie tylko w okresie wakacyjnym.
Do podejmowania zatrudnienia już w trakcie kształcenia najczęściej popycha młodych ludzi czynnik ekonomiczny. Studenci chcą odciążyć rodziców, którzy ich utrzymują lub dorobić do kwot różnych stypendiów. To jednak niejedyna motywacja. Niektórzy chcą po prostu zdobywać doświadczenie i sprawdzać, w jakich branżach chcieliby pracować już po ukończeniu nauki.
Wszystkie te czynniki można ze sobą mądrze połączyć i szukać pracy dającej satysfakcjonujące wynagrodzenie oraz cenione umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Często jednak nie można mieć wszystkiego, a wybór najlepszej pracy na okres studiów okazuje się być sztuką kompromisów.

Szukaj dużych możliwości rozwoju, praktycznej nauki i prawdziwych autorytetów

Podczas studiów najczęściej można liczyć na wsparcie finansowe rodziny, a także inne udogodnienia, np. stypendia socjalne, za wyniki w nauce, tani pokój w akademiku, zniżki w komunikacji miejskiej itd. Wszystko to sprawia, że presja, aby dobrze zarabiać lub w ogóle zarabiać nie jest jeszcze taka duża.
Dlatego warto wykorzystać ten, ograniczony przecież, czas, nie po to, aby skupiać się na zdobywaniu największego możliwego wynagrodzenia, lecz przede wszystkim doświadczenia. Młodzi pracownicy siłą rzeczy nie mają bogatego CV, więc nawet jeśli student podejmie się jednej z prac zapewniających mu możliwie najwyższe zarobki w jego wieku to i tak rzadko może liczyć na tak zwane “kokosy”.


Ponadto takie prace zwykle nie niosą ze sobą większej wartości niż samo wynagrodzenie. Warto szukać staży i praktyk, które rzeczywiście pozwalają się rozwinąć i uczyć od doświadczonych mentorów. Niestety zwykle właśnie takie oferty nie wiążą się z najwyższym możliwym zarobkiem lub są wręcz pracą za darmo. Niemniej student powinien traktować okres swojej nauki jak inwestycję na przyszłość.
To inwestycja w samego siebie, która zaprocentuje później. W przyszłości znacznie więcej zyska osoba, która podejmie staż w dużej i znanej korporacji i będzie intensywnie uczyć się przyszłego zawodu i rozwijać swoje kompetencje miękkie, niż ktoś, kto chciał jak najszybciej zarobić jak najwięcej, ale po skończeniu studiów nie ma żadnego doświadczenia cenionego przez pracodawców z wyższej półki.
Taki pracownik zacznie niemal od zera i znacznie wolniej dojdzie do poziomu dobrej wypłaty niż kolega z roku, który był darmowym praktykantem w kilku firmach, ale teraz ma kompetencje niezbędne do objęcia dużo lepiej opłacanego stanowiska.

Studencie! Pracuj i zdobywaj kompetencje przyszłości

O tym, że pracodawcy cenią osoby, które aktywnie poruszały się po rynku pracy już w okresie studiów, widać nawet w samych ofertach pracy z dużych miast, takich jak Poznań, które znajdziemy tutaj: https://www.gowork.pl/praca/poznan;l. W ogłoszeniach tych widnieją takie zdania jak np.: “Masz już za sobą pierwsze staże w naszej branży? To jesteś idealnym kandydatem!”, itp.
Szukając możliwości zdobywania pierwszych doświadczeń i cennych umiejętności, warto podejmować zatrudnienie w miejscach, które umożliwią naukę i rozwój tak zwanych kompetencji przyszłości. To kwalifikacje, które według aktualnych raportów i badań są i będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy w najbliższych latach. Jako kompetencje przyszłości wymienia się dziś m.in.:

  • empatię,
  • komunikatywność,
  • analityczne myślenie,
  • kreatywność,
  • zdolności przywódcze,
  • rozwinięte kompetencje cyfrowe.

Okazja do bezpiecznego szukania swojej drogi zawodowej

Poza szukaniem możliwości do zdobywania doświadczenia cennego na rynku pracy warto podejmować także zatrudnienie związane z zainteresowaniami i kierunkiem kształcenia studenta. Choć studia związane są z rzeczywistością zawodową, niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których sam kierunek nauki się komuś podoba, ale już kompatybilne z nim zawody niekoniecznie.
Studia warto potraktować jak w miarę bezpieczny czas do poznawania samego siebie i testowania tego, w jakich branżach faktycznie czujemy się dobrze, a czego na pewno nie chcielibyśmy robić. Studia spójne z pierwszymi doświadczeniami zawodowymi zbieranymi jak najwcześniej to również większe szanse na pokonanie konkurencji na rynku ofert pracy już po zakończeniu nauki.

Data publikacji: 31-07-2023