Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

Ranking popularności kierunków 2023 na portalu Uczelnie.pl właśnie ruszył!

Ranking popularności kierunków 2023 na portalu Uczelnie.pl właśnie ruszył!


Ranking popularności kierunków 2023 na portalu Uczelnie.pl właśnie ruszył!

 

Z dużym entuzjazmem przyszłych studentów i kadry dydaktycznej, serwis Uczelnie.pl niedawno opublikował listę najbardziej pożądanych kierunków studiów w Polsce na rok 2023. Ten ranking, stworzony na podstawie liczby aplikacji i zainteresowania ze strony kandydatów, wskazuje na obecnie najbardziej popularne ścieżki edukacyjne w kraju.

Zobacz: Pełny ranking najpopularniejszych kierunków w Polsce na portalu Uczelnie.pl

 

Poniżej Top 5 najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu:

 

1. Lekarsko - dentystyczny - ponad 19 kandydatów na 1 miejsce - Uniwersytet Medyczny (UM) im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 

Forma studiów: studia stacjonarne
Poziom studiów: studia jednolite magisterskie

To kierunek, który przyciąga wielu kandydatów. Nauka na nim obejmuje ogólną wiedzę medyczną, ze szczególnym naciskiem na stomatologię, radiologię stomatologiczną, chirurgię stomatologiczną. To także zajęcia z zakresu ortodoncji i protetyki.

Studenci poznają budowę zwłaszcza obszaru twarzo-czaszki. To diagnostyka chorób zębów i dziąseł, profilaktyka, a także umiejętność dopasowania odpowiedniego leczenia. Możliwość poznania nowoczesnych sprzętów dentystycznych jest dużym plusem.

Zobacz więcej: Lekarsko-dentystyczny na UM.

 

2. Sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence - ponad 17 kandydatów na 1 miejsce - Politechnika Poznańska

 

Forma studiów: studia stacjonarne
Poziom studiów: studia I stopnia (inżynierskie)
 

Studia z Sztucznej Inteligencji skupiają się na tworzeniu algorytmów i systemów komputerowych, które naśladują ludzką inteligencję. Studenci uczą się programowania, uczenia maszynowego, analizy danych i robotyki.

Badają również etyczne i społeczne aspekty AI. To interdyscyplinarna dziedzina, łącząca informatykę, matematykę i psychologię.

Zobacz więcej: Sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence na PP.

 

3. Grafika zakres: Grafika artystyczna - ponad 17 kandydatów na 1 miejsce - Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

 

Forma studiów: stacjonarne
Poziom studiów: jednolite magisterskie
 

Studia z zakresu Grafiki Artystycznej to głębokie zanurzenie się w sztuce wizualnej i jej technikach. Studenci uczą się rysunku, malarstwa cyfrowego, kompozycji, kolorystyki i animacji. Badają również historię sztuki i jej wpływ na współczesne praktyki.

Kreatywność jest kluczowa, podobnie jak umiejętność wyrażania idei za pomocą obrazu. Programy nauczają nie tylko technicznych umiejętności, ale też rozwijają wrażliwość artystyczną i umiejętność interpretacji świata poprzez obraz.

Zobacz więcej: Grafika zakres: Grafika artystyczna na Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz.

 

4. Grafika zakres: grafika projektowa - 14 kandydatów na 1 miejsce - Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

 

Forma studiów: studia stacjonarne
Poziom studiów: jednolite magisterskie

Połączenie dużej wiedzy i kompetencji związanych z zarządzaniem z umiejętnościami poruszania się w prawnych aspektów - to najlepsza charakterystyka tego kierunku. Studenci poznaj zagadnienia związane z zarządzaniem, ekonomią, finansami, a także prawem spółek.

Zarządzanie to też umiejętności komunikacji interpersonalnej, która przydaje się na poziomie negocjacji a także budowania zespołu. Pozwala to nie tylko na pracą na wysokich stanowiskach menadżerskich, ale także prowadzenie własnej działalności.

Zobacz więcej: Grafika zakres: Grafika projektowa na Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz.

 

5. Inżynieria zarządzania - ponad 13 kandydatów na 1 miejsce - Politechnika Poznańska

 

Forma studiów: studia stacjonarne
Poziom studiów: Studia jednolite magisterskie
 

Studia z Inżynierii Zarządzania łączą wiedzę techniczną z umiejętnościami biznesowymi. Studenci uczą się optymalizacji procesów, zarządzania projektem, logistyki i analizy danych.

Kładą nacisk na efektywne wykorzystanie zasobów oraz doskonalenie systemów produkcyjnych i usługowych. Programy kształcą przyszłych liderów, którzy potrafią podejmować strategiczne decyzje w biznesie.

Zobacz więcej: Inżynieria zarządzania na PP.

 

Dlaczego warto sprawdzić Ranking popularności kierunków?

 

Sprawdzenie rankingu popularności kierunków studiów ma kilka istotnych korzyści. Po pierwsze, pozwala przyszłym studentom ocenić, które dziedziny cieszą się największym zainteresowaniem, co może być wskazówką do przewidywania trendów rynkowych i zwiększenia szans na zatrudnienie po ukończeniu studiów.

Drugim powodem jest możliwość zorientowania się, które uczelnie oferują najbardziej rozwinięte programy nauczania w konkretnych dziedzinach, co jest kluczowe dla jakości kształcenia i późniejszych perspektyw zawodowych.

Dodatkowo, rankingi te mogą ujawniać nowe, dynamicznie rozwijające się dziedziny, które mogą oferować innowacyjne i przyszłościowe ścieżki kariery. Warto również sprawdzić popularność kierunków, aby zrozumieć, jakie umiejętności i specjalizacje są aktualnie najbardziej poszukiwane przez pracodawców, co pozwala na lepsze dostosowanie własnej ścieżki edukacyjnej. Wreszcie, rankingi te mogą służyć jako narzędzie do oceny rywalizacji o miejsca na uczelniach, co jest ważne dla strategii aplikacyjnej każdego studenta.

Zobacz więcej najpopularniejszych kierunków studiów w Poznaniu.

Data publikacji: 25-04-2024