Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

5 uczelni w Poznaniu - kierunek Filologia angielska

Adres: ul. Powstańców Wielkopolskich

61-895 Poznań

Tel.: 61 655-33-00

FAX.: 61655-32-27

Galeria Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Adres: ul. Wieniawskiego 1

61-712 Poznań

Tel.: 61 829 40 00

FAX.:

amu.edu.pl

Adres: ul. Św. Marcin 59

61-806 Poznań

Tel.: 61 663 62 64, 61 663 87 06

FAX.: 61 663 62 52

www.wsjo.pl

Adres: ul. Niedziałkowskiego 18

61-579 Poznań

Tel.: 61 833 14 33 wew. 101, 103

FAX.: 61 833 14 33 wew. 115

www.ewsb.eu

Adres: ul. Bułgarska 55

60-320 Poznań

Tel.: 61 832-11-79

FAX.: 61 646 03 98

www.wspia.pl

Studia filologii angielskiej w Poznaniu

Planujesz studia na filologii angielskiej? Studia w Poznaniu to świetny pomysł! Sprawdź ofertę edukacyjną poznańskich uczelni i dowiedz się, jak studiuje się w stolicy Wielkopolski!

Filologia angielska, czyli inaczej anglistyka, jest jednym z kierunków studiów najbardziej popularnych wśród maturzystów. Biegła znajomość języka angielskiego, którą zdobywa się na studiach filologicznych, znacznie ułatwia start w życie zawodowe, także za granicą; pozwala również na swobodne komunikowanie się z innymi ludźmi w wielu, także tych najdalszych, zakątkach świata. Angielski to język ojczysty ok. 530 milionów ludzi, a dla wielu jest to pierwszy język obcych. O skali posługiwania się językiem angielskim świadczy m.in. fakt, że co trzeci Europejczyk mówi po angielsku.

Trzeba jednak pamiętać, że studia na anglistyce to nie tylko nauka języka angielskiego. Czego jeszcze nauczą się studenci? Poza praktyczną nauką języka angielskiego i zajęciami z angielskiej gramatyki w programie studiów na anglistyce znajdą się zajęcia poświęcone literaturze anglojęzycznej, historii Anglii, Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów anglojęzycznych, a także szeroko pojętej kulturze tych krajów. Studenci filologii angielskiej odbiorą też wykształcenie z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa.

Uczelnie w Poznaniu, na których można studiować anglistykę

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Anglistyki,Poznań, aleja Niepodległości 4
• studia I stopnia (licencjackie) w trybie stacjonarnym – do wyboru specjalność: ogólna, nauczycielska, południowo-afrykańska, celtycka lub tłumaczeniowa;
• studia I stopnia w trybie stacjonarnym prowadzone w języku angielskim – English Studies. Literature and Culture;
• studia I stopnia w trybie niestacjonarnym;
• studia II stopnia w trybie stacjonarnym – do wyboru specjalność: ogólna, kultura anglo-amerykańska, tłumaczenie pisemne, język i komunikacja w polityce, kognitywne językoznawstwo stosowane, celtycka, tłumaczenia konferencyjne, kanadyjska, Australia i Nowa Zelandia;
• studia II stopnia w trybie stacjonarnym prowadzone w języku angielskim – Master of English and Multicultural Communication in Europe;
• studia II stopnia w trybie stacjonarnym prowadzone w języku angielskim – Theatre and Drama in English;
• studia II stopnia w trybie niestacjonarnym;
• Wydział Anglistyki Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu zajmuje 5. miejsce w rankingu polskich uczelni w kategorii „Filologie, języki obce i językoznawstwo” opublikowanym przez magazyn „Perspektywy”!

Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego,Poznań, ul. Święty Marcin 59
• uczelnia państwowa niepubliczna;
• studia I stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym;
• studia I stopnia w trybie niestacjonarnym – anglistyka od podstaw;
• studia II stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu,Poznań, ul. Bułgarska 55
• uczelnia prywatna – miesięczne czesne to koszt 285 złotych;
• studia filologiczne z możliwością uzyskania kwalifikacji nauczycielskich;
• studia I stopnia w trybie niestacjonarnym.

Praca dla anglisty

Absolwenci anglistyki – z zaawansowaną znajomością języka angielskiego – mogą liczyć na łatwy start w życie zawodowe. Pracodawcy reprezentujący wiele różnych sektorów i branż od przyszłego pracownika oczekują bowiem na pierwszym miejscu nierzadko właśnie płynnej znajomości języka angielskiego. Często są w stanie przeprowadzić pracownika przez kilkumiesięczne szkolenia, wychodzą bowiem z założenia, że łatwiej nauczyć go realizacji konkretnych zadań niż języka obcego.

Jest to częsta praktyka w międzynarodowych firmach czy korporacjach, w których główną kompetencją jest właśnie znajomość języka obcego. Ponieważ jednak język angielski to współczesna „lingua franca”, zwłaszcza w komunikacji biznesowej, dużym atutem okazę się również znajomość drugiego języka obcego – choćby na poziomie średnio-zaawansowanym.

Angliści pracują też jako nauczyciele – w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach średnich, szkołach językowych, a także na uczelniach wyższych; zarówno państwowych, jak i prywatnych. Wielu absolwentów anglistyki pracuje w branży tłumaczeniowej. Angliści zatrudniani są także w mediach, instytucjach kultury, wydawnictwach.

Studia w Poznaniu

Poznań jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce, ma tutaj swoją siedzibę ok. 30 uczelni wyższych – zarówno państwowych, jak i prywatnych. Szacuje się, że w stolicy Wielkopolski studiuje ok. 130 tysięcy studentów, dzięki czemu Poznań plasuje się na 4. miejscu wśród polskich miast akademickich, jeśli chodzi o liczbę studentów.

Stoi za tym odpowiednia infrastruktura, ma to także przełożenie na kulturalną i „rozrywkową” ofertę Poznania. Studenci nie mogą bowiem narzekać na to, co oferuje im miasto: kina, teatry, muzea, galerie sztuki, festiwale z jednej strony; a z drugiej – liczne kluby, dyskoteki i puby tętniące życiem.

Mieszkanie dla studenta w Poznaniu

W Poznaniu nietrudno o znalezienie mieszkania studenckiego, trzeba jednak pamiętać, że tutejsze ceny nie należą do najniższych. Jedną z poznańskich dzielnic, w której studenci mogą wynająć mieszkanie lub pokój, jest Grunwald. Można tu znaleźć mieszkanie na jednym z blokowisk lub nowych osiedli mieszkaniowych czy też pokój na którymś z osiedli domów jednorodzinnych.

Wynajem dwupokojowego mieszkania na Grunwaldzie to wydatek od 1000 do 1500 złotych, w zależności od standardu wynajmowanego mieszkania. Lokale na nowych osiedlach są z reguły droższe, nawet ok. 2000 złotych. Z kolei wynajem pokoju to koszt ok. 650-1000 złotych – tutaj standard mieszkania również ma znaczenie.

Branżowa lektura dla przyszłego anglisty

Warto jeszcze przed studiami zapoznać się z klasyką literatury angielskiej – będzie ona bowiem towarzyszyła przyszłym anglistom na wszystkich latach studiów. Świetną pozycją, która z pewnością pozwoli zorientować się w historii angielskiej literatury, jest dwutomowa publikacja „English Literature. An Anthology for Students" – to wybór najważniejszych tekstów literatury angielskiej. Zapraszamy do lektury!Autor: Jagoda Mróz

Data publikacji: 05-12-2016