Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

1 uczelnia w Poznaniu - kierunek Weterynaria

Adres: ul. Wojska Polskiego 28

60-637 Poznań

Tel.: 61 846 64 00, 61 848 70 10, 61 848 70 11

FAX.:

www.up.poznan.pl

Studia weterynaryjne w Poznaniu

Jeśli wybierasz się na studia weterynaryjne w Poznaniu, zapraszamy do lektury naszego tekstu. Dowiesz się z niego m.in, jakie atuty ma Poznań jako miasto studenckie!

Medycyna weterynaryjna ma swoje początki jeszcze w prehistorii. Tematyką leczenia zwierząt zajmowali się między innymi Hipokrates i Arystoteles. Historia edukacji akademickiej z zakresu weterynarii sięga z kolei XVIII wieku. Wtedy to, we Francji, powstała pierwsza uczelnia, na której prowadzono zajęcia z tej dziedziny. Pierwszym polskim uniwersytetem, który kształcił weterynarzy, był Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Weterynaria jest dziedziną, która skupia się na takich obszarach jak: choroby zwierząt, leczenie i profilaktyka zwierzęcych chorób, higiena produktów pochodzenia zwierzęcego oraz ochrona ludzi przed chorobami, która mają odzwierzęce pochodzenie.

Uczelnie w Poznaniu, które prowadzą kierunek weterynaria

Kandydaci na studia weterynaryjne w Poznaniu aplikację złożą z pewnością na Uniwersytet Przyrodniczy, jest to bowiem jedyna uczelnia w Wielkopolsce, która oferuje taki kierunek. Weterynaria prowadzona jest tutaj we współpracy z Uniwersytetem Medycznym. Kierunek jest dostępny w ofercie edukacyjnej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, który znajduje się przy ulicy Wołyńskiej 33.

Studia weterynaryjne trwają 5,5 roku – są to, podobnie jak medycyna, studia jednolite magisterskie. Po ukończeniu nauki absolwenci uzyskują tytuł lekarza weterynarii. Kolejnym etapem edukacji lekarzy weterynarzy jest ukończenie specjalizacji - jest ich 17.

Praca dla weterynarza

Absolwenci weterynarii podejmują pracę zazwyczaj a następujących miejscach:
• państwowe i prywatne kliniki i przychodnie dla zwierząt,
• ogrody zoologiczne,
• laboratoria,
• firmy farmaceutyczne,
• ośrodki badające produkty spożywcze,
• wojewódzkie i powiatowe inspektoraty weterynaryjne.

Studia w Poznaniu

W Poznaniu działa około 30 uczelni – są to zarówno publiczne, jak i niepubliczne szkoły wyższe. W stolicy Wielkopolski studiuje około 130 tysięcy osób, przez co zajmuje ona 4. miejsce wśród miast akademickich w Polsce (pod względem liczby studentów).

Poznań oferuje studentom rozbudowaną infrastrukturę akademicką, a także rozbudowaną ofertę kulturalną. Studenci mogą do woli korzystać z kin, teatrów, muzeów czy galerii sztuki, a także uczestniczyć w cyklicznych imprezach i festiwalach, które organizuje miasto. W Poznaniu znajdują się także puby, kluby i dyskoteki tętniące życiem.

Mieszkanie w Poznaniu

Studenci, którzy przyjeżdżają na studia do Poznania, nie będą mieli problemu z wynajmem mieszkania. Ofert jest sporo, choć oczywiście największe zainteresowanie budzą tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego. Jeśli chodzi o koszty, to - dla przykładu - wynajem dwupokojowego mieszkania w poznańskiej dzielnicy Chartowo to zazwyczaj wydatek od 1000 do 1600 złotych, w zależności od tego, w jakim standardzie będzie wynajęte mieszkanie. Lokale w nowych inwestycjach są najczęściej droższe, kosztują około 2000 złotych.

Lektura dla studenta weterynarii

Książką, która odnosi się do tematyki z zakresu medycyny weterynaryjnej, jest Anatomia i fizjologia zwierząt domowych autorstwa Klausa Loefflera. Ten podręcznik, dedykowany m.in. studentom wydziałów medycyny weterynaryjnej, napisany jest jasnym i zwięzłym językiem, posiada także liczne ilustracje, które pozwalają przyswoić wiedzę z tego zakresu.

Autor: Michał Sulikowski

Data publikacji: 05-04-2017