Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

3 uczelnie w Poznaniu - kierunek Wychowanie fizyczne

Adres: ul. Królowej Jadwigi 27/39

61-871 Poznań

Tel.: 61 835-50-81

FAX.: 61 835-50-81

www.awf.poznan.pl

Adres: ul. Bułgarska 55

60-320 Poznań

Tel.: 61 832-11-79

FAX.: 61 646 03 98

www.wspia.pl

Adres: ul. Elizy Orzeszkowej 1

60-778 Poznań

Tel.: 61 670-33-11, 61 851-05-18

FAX.: 61 642-15-99

www.wsb.net.pl/ucz

Studia wychowania fizycznego w Poznaniu

Planujesz studia w Poznaniu na kierunku wychowanie fizyczne? Chcesz dowiedzieć się, które poznańskie uczelnie oferują takie studia? Mamy dla Ciebie krótkie podsumowanie – sprawdź koniecznie, zanim zaczniesz rekrutację!

Uczniom szkół średnich przedmiot wychowanie fizyczne kojarzy się zazwyczaj jednoznacznie – niewymagające i przyjemne 45 minut w ciągu całego dnia lekcyjnego. Czy jednak ten przedmiot, skrótowo zwany WF-em, różni się od kierunku studiów poświęconego wychowaniu fizycznemu?

Oczywiście, że tak! Podczas gdy w szkole średniej WF ma służyć temu, aby zaszczepić młodzieży zdrowe nawyki aktywnego trybu życia, studia na wychowaniu fizycznym uczą, w jaki sposób to osiągnąć, czyli jak nauczać WF-u i krzewić zasadę „w zdrowym ciele zdrowy duch!”.

Studia na wychowaniu fizycznym nie polegają tylko i wyłącznie na ćwiczeniach na sali gimnastycznej. Choć – aby rozpocząć naukę na takim kierunku – należy być oczywiście sprawnym fizycznie i posiadać dobrą kondycję, to równie ważne jest zainteresowanie naukami społecznymi, przyrodniczymi czy medycznymi. W konsekwencji tak ułożonego programu studiów, absolwenci są doskonale przygotowani do podjęcia pracy zawodowej.

Uczelnie w Poznaniu, na których możesz studiować wychowanie fizyczne

Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, ul. Królowej Jadwigi 27/39

To jedyna państwowa uczelnia w Poznaniu, w ofercie której znajdują się studia na kierunku wychowanie fizyczne. Dostępne są studia licencjackie i magisterskie. Studenci, w ramach studiów, wybierają jedną specjalność, której meandry zgłębiają w toku swojej nauki.

Na studiach licencjackich są to specjalności:
•gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna,
•instruktor sportu,
•wychowanie fizyczne w grupach dyspozycyjnych. 

Na studiach magisterskich z kolei:
•gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna,
•trenerska,
•dostosowana aktywność ruchowa,
•wychowanie fizyczne w grupach dyspozycyjnych. 

Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im Mieszka I w Poznaniu, ul. Bułgarska 55

Jest to prywatna uczelnia oferująca studia z wychowania fizycznego. Studia na wychowaniu fizycznym podjąć można na tej uczelni tylko w ramach licencjatu. Studia prowadzone są dziennie oraz zaocznie. Jako że jest to uczelnia prywatna, pobierane jest comiesięczne czesne – 330 złotych w przypadku studiów dziennych i 300 złotych w przypadku studiów zaocznych. Do wyboru są dwie specjalności:
•wychowanie fizyczne z gimnastyką korekcyjno-kompensacyjną, 
•wychowanie fizyczne z odnową biologiczną.

Praca dla absolwenta wychowania fizycznego

Absolwenci kierunku wychowanie fizyczne najczęściej podejmują pracę w szkolnictwie, jako że program każdego etapu edukacji uwzględnia zajęcia z tzw. WF-u czy też gimnastyki korekcyjnej. Jednak, będąc absolwentem wychowania fizycznego, nie tylko w szkole można znaleźć zatrudnienie – także w ośrodkach sportowych, ośrodkach rekreacyjnych oraz instytucjach szeroko rozumianej kultury fizycznej. Dodatkowo, jeśli absolwent ma takie predyspozycje, może pracować jako instruktor danej dyscypliny sportowej lub trener osobisty. Wiele osób pracuje również po ukończeniu studiów z wychowania fizycznego w turystyce lub ośrodkach odnowy biologicznej oraz spa&wellness.

Studia w Poznaniu

Stolica Wielkopolski, Poznań, to nie tylko znaczący ośrodek przemysłu, handlu, logistyki czy turystyki, ale także prężnie rozwijający się ośrodek kulturalny, naukowy i rzecz jasna – akademicki. To tutaj siedzibę ma ponad 30 uczelni wyższych – tak państwowych (w tym pięć uniwersytetów!), jak i prywatnych. W Poznaniu studiuje łącznie ok. 130 tysięcy studentów.

Młodzi ludzie tak chętnie wybierają właśnie to miasto z uwagi na rozwiniętą infrastrukturę akademicką, ale także przez wzgląd na wyjątkowo bogatą i „rozrywkową” oraz kulturalną ofertę Poznania. Działają tutaj liczne kina, teatry, galerie sztuki, muzea i festiwale, ale też nie brak klubów, dyskotek i pubów, w których tętni studenckie życie. Poznań sam w sobie jest ciekawym i niezwykle atrakcyjnym miastem, także pod względem zabytków – nie bez powodu jest to czwarte miasto w Polsce pod względem odwiedzin turystów.

Mieszkanie w Poznaniu

Koszty związane z wynajmem studenckiego lokum w Poznaniu są dość wysokie w porównaniu z innymi miastami akademickimi w Polsce. Jedną z dzielnic Poznania, w której studenci chętnie wynajmują mieszkania lub studenckie pokoje, są Rataje. Ta dzielnica jest położona na prawym brzegu Warty, jest w północnej części Poznania. Za wynajem dwupokojowego mieszkania studenckiego, które można współdzielić ze znajomymi, trzeba zapłacić na Ratajach, w zależności od standardu wykończenia, od 1100 do 1900 złotych. Z kolei jednoosobowy pokój na Ratajach to comiesięczny wydatek ok. 600 złotych.


Książka dla studenta wychowania fizycznego

Jeśli wybierasz się na studia z wychowania fizycznego, polecamy Ci lekturę poruszającą tematykę, z którą na pewno zetkniesz się na studiach. Mowa o książce „Wybrane zagadnienia współczesnej metodyki wychowania fizycznego” autorstwa Eligiusza Madejskiego i Józefa Węglarza. Książka zwraca uwagę na najbardziej istotne problemy z zakresu edukacji fizycznej, które mogą mieć wpływ na jakość kultury fizycznej. Obejmuje tyko wybrane, ale jednak bardzo ważne w procesie edukacji fizycznej obszary.Autor: Joanna Górecka

Data publikacji: 23-01-2017