Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

4 uczelnie w Poznaniu - kierunek Dziennikarstwo

Adres: ul. Wieniawskiego 1

61-712 Poznań

Tel.: 61 829 40 00

FAX.:

amu.edu.pl

Adres: ul. Królowej Jadwigi 27/39

61-871 Poznań

Tel.: 61 835-50-81

FAX.: 61 835-50-81

www.awf.poznan.pl

Adres: ul. Głogowska 26

60-734 Poznań

Tel.: 61 886-28-31, 61 886-28-00

FAX.: 61 886-28-29

www.wsus.pl

Adres: ul. Elizy Orzeszkowej 1

60-778 Poznań

Tel.: 61 670-33-11, 61 851-05-18

FAX.: 61 642-15-99

www.wsb.net.pl/ucz

Dziennikarstwo w Poznaniu

Planujesz studia w Poznaniu na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna? Z naszego artykułu dowiesz się m.in., które uczelnie w Poznaniu prowadzą ten kierunek oraz jakie atrakcje dla studentów oferuje Poznań!

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to kierunek, który od lat jest jednym z najbardziej popularnych wśród maturzystów. Adepci dziennikarstwa marzą bowiem często o karierze w mediach, która jest synonimem interesującej i pełnej ciekawych wyzwań pracy.

Nie każdy jednak spełni się w zawodzie dziennikarza – aby z łatwością przejść przez studia dziennikarskie, a następnie zdobyć pracę, należy być osobą zainteresowaną tym, co dzieje się dookoła oraz biegłą w swobodnym formułowaniu wypowiedzi – zarówno jeśli chodzi o słowo mówione, jak i pisane. Powiedzenie, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła w kontekście pracy dziennikarskiej zupełnie zmienia sens – ciekawość, rozumiana jako dociekliwość, jest bowiem podstawą w tym zawodzie. Równie ważna jest rzetelność i obiektywizm, które stanowią o etyce dziennikarskiej.

Studenci dziennikarstwa w toku studiów poznają zasady, w oparciu o które funkcjonują współczesne media i dziennikarskie redakcje – radiowe, telewizyjne, prasowe czy internetowe. Opanują do perfekcji gatunki dziennikarskie, zgłębią również meandry komunikacji międzyludzkiej. Oprócz tego, zapoznają się z podstawami Public Relations, reklamy i promocji oraz dowiedzą się, czym różni się od nich dziennikarstwo.
Niezwykle istotnym będzie opanowanie zasad etyki dziennikarskiej.

Państwowe i prywatne uczelnie w Poznaniu, na których można studiować dziennikarstwo

Uniwersytet Adama Mickiewicza, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, ul. Umultowska 89 a

UAM prowadzi kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna na studiach dziennych i zaocznych I oraz II stopnia. Studenci mają do wyboru kilka specjalności:
• dziennikarstwo;
• dziennikarstwo sportowe i zarządzanie w sporcie;
• nowe media;
• marketing online;
• reklama i promocja;
• zarządzanie komunikacją w biznesie.

Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych, ul. Głogowska 26

Prywatna uczelnia WSUS oferuje kandydatom studia I i II na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna w trybie dziennym (stacjonarnym) i zaocznym (niestacjonarnym). Ten sam kierunek, ze specjalnością komunikacja w zarządzaniu bezpieczeństwem przygotowany został z myślą o pracownikach służb mundurowych – także cywilnych.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, al. Niepodległości 10

UE w Poznaniu prowadzi specjalność publicystyka ekonomiczna i Public Relations w ramach kierunku ekonomia. Taka specjalność z pewnością zainteresuje osoby, które w przyszłości chciałyby zająć się dziennikarstwem ekonomicznym.

Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Święty Marcin 87

Akademia Muzyczna oferuje kandydatom na studia specjalność publicystyka muzyczna (również dla osób bez przygotowania muzycznego) w ramach kierunku kompozycja i teoria muzyki. To świetny wybór dla osób, które chcą mieć solidne podstawy, aby pracować jako dziennikarz muzyczny.

Dziennikarz – gdzie do pracy?

Absolwenci studiów dziennikarskich znajdują zatrudnienie m.in. w mediach lub w reklamie, Public Relations czy marketingu. Jeśli chodzi o karierę medialną, to w grę wchodzi praca w telewizji, radio, prasie lub w mediach internetowych. Dziennikarze pracują także często jako freelancerzy, nierzadko prowadząc vlogi lub blogi, które stanowią dla nich główny środek przekazu. Kariera w mediach, zanim nabierze rozpędu, wymaga zdobywania doświadczenia – nierzadko na stażach lub praktykach. Nierzadko początki w branży medialnej nie należą do najlepiej opłacanych.

Dziennikarze, z uwagi na wrodzoną kreatywność, ciekawość świata i swobodę wypowiedzi, zatrudniani są także w reklamie lub marketingu. Wielu dziennikarzy pracuje w Public Relations lub jako rzecznicy prasowi. Podejmują pracę także w domach mediowych, firmach wytwórczych czy producenckich.

Studia w Poznaniu

Poznań to silny ośrodek akademicki, działa tutaj około 30 uczelni państwowych i prywatnych. W Poznaniu studiuje ok. 130 tysięcy studentów, zajmując pod względem liczby studentów 4. miejsce. Według statystyk w Poznaniu kształci się co 15 polski student.

W roku akademickim Poznań tętni życiem – wiele się tutaj dzieje. Bogata oferta kulturalna miasta – teatry, kina, muzea czy galerie sztuki stoją otworem przed studentami. Stolica Wieklopolski to również miejsce, które słynie z organizacji festiwali, takich jak Malta Festival Poznań, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator”, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Off Cinema”, Poznański Festiwal Kryminału „Granda” czy Festiwal Fantastyki „Pyrkon”. W Poznaniu odbywają się oczywiście rokrocznie Juwenalia. W mieście kwitnie też życie klubowe.

Mieszkanie w Poznaniu dla studenta

Koszt wynajmu studenckiego mieszkania w Poznaniu jest dość wysoki na tle innych miast akademickich w Polsce. Jedną z dzielnic, w której studenci często wynajmują pokoje lub mieszkania, są Jeżyce. Dzielnica ta położona jest w północnej części Poznania – to tutaj znajduje się największy węzeł komunikacyjny Poznania, czyli Rondo Kaponiera, Stare Zoo, Ogród Botaniczny czy poznański teatr Nowy. To na Jeżycach toczyła się akcja słynnych książek Małgorzaty Musierowicz, Jeżyce pojawiają się także w twórczości rapera Peji.

Za wynajem dwupokojowego mieszkania, które można dzielić ze znajomymi, trzeba zapłacić na Jeżycach, w zależności od standardu wykończenia, od 1100 do 1900 złotych. Jednoosobowy, samodzielny pokój na Jeżycach to wydatek rzędu ok. 600 złotych.

Lektura branżowa

Kandydatom na studia dziennikarskie polecamy ciekawą lekturę biograficzną – „Oriana Fallaci. Portret kobiety”. Oriana Fallaci to ikona współczesnego dziennikarstwa i mistrzyni sztuki wywiadu. Włoszka na swoim koncie ma rozmowy z przywódcami największych światowych mocarstw. Dla przyszłych adeptów dziennikarstwa lektura tej biografii to pozycja obowiązkowa. Polecamy!Data publikacji: 27-10-2016