Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

1 uczelnia w Poznaniu - kierunek Muzykologia

Adres: ul. Wieniawskiego 1

61-712 Poznań

Tel.: 61 829 40 00

FAX.:

amu.edu.pl

Studia muzyczne w Poznaniu

Planujesz rozpocząć studia muzyczne? Sprawdź, jaką ofertę w tym zakresie przygotowały dla Ciebie uczelnie w Poznaniu i poznaj atuty studiowania w tym mieście!

Jeśli wybierasz się na studia muzyczne, to oznacza, że naprawdę kochasz muzykę. Takie studia to bowiem zdecydowanie więcej niż hobby – z jednej strony to wielka przyjemność zgłębiać meandry dziedziny, która jest jednocześnie pasją; z drugiej strony to ciężka praca, która ma na celu zdobycie prawdziwego kunsztu.

Zwłaszcza wtedy, gdy wybierasz kierunek studiów związany z grą na instrumencie, musisz liczyć się z koniecznością konsekwentnego doskonalenia swoich umiejętności. Studia muzyczne będą wymagały od Ciebie samodzielności, dyscypliny oraz czasu. Będzie to jednak także wspaniała artystyczna przygoda.

Uczelnie w Poznaniu, które oferują studia muzyczne

• Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Święty Marcin 87

To jedyna uczelnia w Poznaniu, która oferuje wyższe studia muzyczne. W ofercie edukacyjnej uczelni znajdują się następujące kierunki studiów: dyrygentura, instrumentalistyka, Jazz i muzyka estradowa, kompozycja i teoria muzyki, wokalistyka, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Uczelnia oferuje studia I i II stopnia jedynie w trybie stacjonarnym.

Studia muzyczne… i co dalej?

Pasja – pasją, ale jak co rynek pracy oferuje absolwentom studiów muzycznych? Wszystko zależy od ukończonego kierunku studiów i specjalności. Studia na dyrygenturze przygotowują do kierowania zespołami muzycznymi – pod batutą dyrygenta wystąpują orkiestry symfoniczne, orkiestry dęte, zespoły kamerane, zespoły wokalne czy chóry.

Ukończenie instrumentalistyki to z kolei furtka do kariery muzycznej po drugiej stronie batuty – w orkiestrach symfonicznych lub kameralnych czy zespołach muzycznych. Instrumentaliści realizują się także jako muzycy sesyjni. Również absolwenci Jazzu i muzyki estradowej swoją karierę zawodową koncentrują najczęściej wokół gry w zespołach muzycznych.

Absolwenci wokalistyki pracują zazwyczaj na scenie czy estradzie – podobnie jak muzycy, wokaliści często zyskują angaż w teatrach muzycznych czy innych instytucjach kultury. Osoby, które ukończą kierunek studiów kompozycja i teoria muzyki, mogą zająć się twórczością własną, czyli komponowaniem muzyki m. in. komercyjnej – do reklam, filmów, singli radiowych.

Z kolei osoby, które ukończyły kierunek edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej przygotowane są doskonale do roli nauczyciela – mogą prowadzić zajęcia np. z rytmiki, muzyki, historii muzyki. Także absolwenci pozostałych kierunków prowadzonych na Akademii Muzycznej w Poznaniu mają przed sobą otwarte drzwi do pracy pedagoga. Zatrudnienie znajdują również w wydawnictwach muzycznych, firmach zajmujących się organizacją koncertów czy mediach poświęconych tematyce muzyki.

Studia w Poznaniu

Studiuje tutaj około 130 tysięcy studentów – uczelnie w Poznaniu cieszą się renomą i przyciągają kandydatów z całej Polski. Poznań to miasto, w którym studenci mogą nie tylko zdobywać wykształcenie zgodnie z obranym kierunkiem studiów, ale także korzystać z bogatej oferty kulturalnej dużego ośrodka akademickiego.

Kina, teatry, muzea, galerie sztuki, ale też kluby, dyskoteki i kawiarnie – wszystkie te miejsca umożliwiają aktywne spędzanie czasu w ciekawy sposób. Dla studentów Akademii Muzycznej ważną informację z pewnością jest to, że w mieście działają opera, filharmonia i ponad 20 chórow, a także zespoły muzyczne i orkiestry. Miejsca te, oprócz rozrywki, umożliwiają także rozwijanie własnej kariery.

Mieszkanie dla studenta w Poznaniu

Studenci nie mogą narzekać na brak ofert najmu w Poznaniu – jest wiele ogłoszeń dotyczących wynajmu samodzielnego pokoju czy mieszkania do współdzielenia. Koszt najmu zależy od standardu mieszkania i lokalizacji. Dla przykładu: jednoosobowy pokój w centrum Poznania (Stare Miasto) to koszt rzędu 700-1000 zł, a dwupokojowe mieszkanie – 1500-2000 zł.

Lektura branżowa

Kandydatom na studia muzyczne z pewnością znane są dobrze nazwiska słynnych kompozytorów. Ciekawą lekturą może być jednak książka, która przedstawia ich sylwetki nie tylko na muzycznym, ale i na społecznym, politycznym oraz kulturalnym tle czasów, w których żyli. Książka „Wielcy kompozytorzy i ich czasy” Michaela Steena to biograficzna historia genialnych twórców muzyki poważnej, napisana w ciekawy sposób.autor:Marta Zalewska

Data publikacji: 20-10-2016