Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

1 uczelnia w Poznaniu - kierunek Farmacja

Adres: ul. Fredry 10

61-701 Poznań

Tel.: 61 854-60-00

E-mail.: rekrutacja@ump.edu.pl

ump.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Farmacja

Farmacja w Poznaniu

Farmaceuta to jeden z bardziej pożądanych zawodów, więc po studiach na farmacji nietrudno będzie znaleźć pracę. Jeśli marzysz o podjęciu studiów farmaceutycznych w Poznaniu, koniecznie przeczytaj ten tekst! Znajdziesz w nim wiele przydatnych informacji.

Farmacja jest niezwykle ciekawą, ale i skomplikowaną nauką. Zawód farmaceuty to zawód zaufania społecznego. Wielu pacjentów przychodzi najpierw do apteki, zanim uda się do lekarza. Będąc farmaceutą, trzeba być uważnym, dokładnym i mieć zdolności interpersonalne. Pamiętajmy bowiem, że decydując się na ten zawód, bierzemy odpowiedzialność za ludzkie zdrowie i życie!

Uczelnia w Poznaniu, na której możesz studiować farmację

W Poznaniu mamy znajduje się tylko jeden uniwersytet, na którym można podjąć studia farmaceutyczne. Niemniej jest to niewątpliwa zaleta. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, bo o nim mowa, gwarantuje wysoką jakość nauki, odpowiednie uprawnienia, a także brak konkurencji ze strony innych poznańskich uczelni.

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ul. Fredry 10

Na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu można podjąć studia na kierunku farmacja zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że studia te nie są podzielone na I i II stopnia, lecz są jednolite i trwają pięć lat. Dodatkowo wbudowano w nie obligatoryjną praktykę zawodową w aptece, która jest integralnym elementem programu studiów.

Jaki zawód można wykonywać, będąc absolwentem farmacji?

Absolwenci farmacji nie narzekają na brak zatrudnienia po ukończeniu studiów. Czeka na nich bowiem wciąż rozwijający się przemysł farmaceutyczny. Farmaceuci znajdą więc oczywiście zatrudnienie w aptekach (sieciowych, szpitalnych, zakładowych itp.), ale nie tylko! Mogą pracować także w sklepach zielarskich, sklepach ze sprzętem medycznym, w hurtowniach farmaceutycznych, zakładach opieki zdrowotnej, laboratoriach chemicznych, instytucjach badawczych, na uczelniach czy w jednostkach inspekcji farmaceutycznej. Absolwenci farmacji znajdują też pracę w branżach pokrewnych, między innymi w biotechnologii czy kosmetologii. Wiele korporacji i organizacji międzynarodowych oferuje im pracę.

Kończąc farmację, należy jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii. Chodzi o regulacje prawne dotyczące zawodu farmaceuty, które zawiera Ustawa o izbach aptekarskich z dn. 19 kwietnia 1991 roku. Na mocy tej ustawy absolwent, który przez pięć lat po ukończeniu studiów nie wykonywał zawodu, traci możliwość jego wykonywania i musi po tym okresie przejść szkolenie uzupełniające, by rozpocząć pracę.

Jakie atrakcje czekają na studenta w Poznaniu?

Poznań to jeden z większych ośrodków akademickich w Polsce. Posiada więc odpowiednią studencką infrastrukturę. Może się poszczycić bogatą ofertą kulturalną: zabytkową tkanką miejską, kinami, muzeami, teatrami, filharmonią oraz operą. Obywają się tam wystawy, rozliczne festiwale. To oczywiście nie wszystko. Poznańskie kluby i bary tętnią życiem, studenci z pewnością nie będą się tutaj nudzić w weekendowe wieczory.

Wynajem mieszkania dla studenta w Poznaniu

Wynajem mieszkania w Poznaniu niestety do najtańszych nie należy. Jedną z popularniejszych dzielnic, w której studenci wynajmują mieszkania, są znane z powieści Małgorzaty Musierowicz Jeżyce. Za wynajem jednoosobowego pokoju zapłacimy w Jeżycach ok. 500-600 złotych. Dwupokojowe mieszkanie w Jeżycach, to koszt około 1100-1900 złotych miesięcznie.

Lektura branżowa

Choć przez okres studiów będziesz mieć do czynienia z tekstami branżowymi dotyczącymi biologii, biotechnologii, biochemii, biofizyki, chemii, składu leków itd., my polecamy lekturę trochę innego rodzaju. Jest to publikacja związana zarówno z aptekarstwem, jak i z Poznaniem. Chodzi o wydaną przez Wielkopolską Okręgową Izbę Aptekarską książkę pt. Poznańskie apteki – wnętrza, historia, wyposażenie autorstwa Hanny Cytryńskiej. Jest to lektura oddająca magię zawodu aptekarza z perspektywy wieków.



Autor: Jagoda Król




Data publikacji: 07-11-2016