Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

Wykłady na Zamku!

Wykłady na Zamku!

Uniwersytet Adama Mickiewicza oraz Centrum Kultury "Zamek" zapraszają na kolejną odsłonę Uniwersyteckich Wykładów na Zamku

Najbliższe spotkanie będzie poświęcone problemowi wiedzy. ZApraszamy we wtorek 12 marca o godzinie 18:00 do Sali Prób Centrum Kultury „Zamek”.

Gospodarzem wykładu będzie pani prof. dr hab. Anna Weronika Brzezińska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, a jego tytuł brzmi: Fakty autentyczne, plotki i fake newsy. Antropologiczne spojrzenie na wiedzę potoczną.

Odwołujemy się do wiedzy, którą dysponujemy i którą zdobyliśmy w trakcie procesu edukacji. Ale czy tylko? Wszak codziennie jesteśmy narażeni na odbiór wielu informacji pochodzących z różnych źródeł. Czy wszystkie jesteśmy w stanie zweryfikować i znaleźć czas na chwilę refleksji nad nimi? Przyswajamy te informacje, ale czy je do końca przetwarzamy? Jak często podczas prowadzonych przez nas rozmów posługujemy się różnymi opowiastkami, anegdotami i zasłyszanymi plotkami po to, aby ubarwić naszą opowieść, zbudować dramaturgię, skupić uwagę rozmówców, uwiarygodnić naszą wypowiedź?

Wiedza potoczna, inaczej codzienna i powszechna, to suma naszych doświadczeń życiowych, którą każdy z nas konstruuje indywidualnie. Co się dzieje w momencie, kiedy nasze doświadczenie życiowe konstruujemy w oparciu o niesprawdzone źródła informacji, które nas wprowadzają w błąd? Po co są nam w życiu codziennym nieprawdziwe pogłoski i celowo upowszechniane fałszywe wiadomości? Na przykład o tym, jak są traktowane w stadzie stare wilki.

Prof. UAM dr hab. Anna Weronika Brzezińska to ceniona etnolożka i instruktorka rękodzieła artystycznego. Jest pracownikiem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest też członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (prezeska Oddziału w Poznaniu) i Wielkopolskiego Towarzystwa Ludoznawczego.


Uczelnia UAMMat. Prasowe. UAM

Data publikacji: 09-03-2019

Aktualności z Poznania