Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

2 uczelnie w Poznaniu - kierunek Japonistyka

Adres: ul. Wieniawskiego 1

61-712 Poznań

Tel.: 61 829 40 00

E-mail.: dnuam@amu.edu.pl

amu.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Japonistyka

Adres: ul. Różana 17A

61-577 Poznań

Tel.: 609 598 899

E-mail.: info@wsjo.pl

www.wsjo.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Japonistyka

Uczelnie z kierunkiem japonistyka w Poznaniu

Rozważasz studia na kierunku japonistyka w Poznaniu? Jeśli tak, to przeczytaj koniecznie nasz artykuł – przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy na temat studiów japonistycznych, perspektyw pracy dla absolwentów tego kierunku, a także oferty edukacyjnej Poznania w tym zakresie!

Fascynacja Krajem Kwitnącej Wiśni z roku na rok wydaje się coraz większa, podobnie jak zainteresowanie japonistyką jako kierunkiem studiów. Z jakiego powodu? Z całą pewnością dlatego, że stoją za tym względy praktyczne – Japonia to bowiem trzecia, obok Chin i Stanów Zjednoczonych, potęga gospodarcza świata.

Unia Europejska również dostrzegła w Japonii silnego partnera handlowego, stało się tak za sprawą licznych inwestycji tego azjatyckiego kraju w Europie, w tym w Polsce. Szacuje się, że na krajowym rynku pracy działa ponad 250 przedsiębiorstw z japońskim kapitałem – najczęściej są to firmy wyspecjalizowane w wysoko rozwiniętych technologiach. Znajomość języka japońskiego można uznać za kompetencję, która otwiera drzwi do interesującej kariery zawodowej.

Japonistyka to równocześnie kierunek bardzo zajmujący – warto pamiętać, że Japonię cechuje orientalna, choć nieco hermetyczna kultura. Dla osób otwartych i ciekawych świata zarówno język japoński, japońska kaligrafia, jak i styl życia oraz obyczaje, jakie panują w Kraju Samurajów, będą fantastyczną przygodą. Japonia to nie tylko origami, wschodnie sztuki walki i sushi! Studenci japonistyki poznają wiele aspektów związanych z codziennym życiem w Japonii.

Uczelnie w Poznaniu, które prowadzą studia japonistyczne

Dwie poznańskie uczelnie umożliwiają kandydatom rozpoczęcie studiów na kierunku japonistyka. Pierwszą z nich jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, drugą – Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego. Sprawdźmy ich ofertę!

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Zakład Japonistyki, Katedra Orientalistyki, ul. 28 czerwca 1956 nr 198

W ofercie UAM-u znajdują się studia licencjackie i magisterskie na kierunku filologia ze specjalnością japonistyka. Języka japońskiego można się tutaj uczyć zarówno w trybie dziennym, jak i wieczorowym. Warto pamiętać, że na studia kwalifikowanych jest tylko 24 kandydatów!

Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego, ul. św. Marcin 59
WSJO oferuje kandydatom studia licencjackie na kierunku japonistyka. Studia dostępne są w trybie dziennym. Należy pamiętać, że jest to uczelnia prywatna, w związki z czym studiowanie odbywa się za opłatą – rok studiów to koszt 6 tysięcy złotych.

Praca dla absolwentów japonistyki

Absolwenci japonistyki mają przed sobą bardzo dobre perspektywy zawodowe. Mogą tłumaczyć z japońskiego na polski lub w drugą stronę, nauczać języka japońskiego w szkołach językowych lub kontynuować edukację i skupić się na karierze naukowej. Mogą również wykorzystać znajomość orientalnego języka, pożądanego przez pracodawców w wielu branżach, i uczynić z niego prawdziwy atut.

Umiejętność swobodnej komunikacji, a także obycie z realiami kulturowymi Japonii i etykietą biznesową tego kraju okaże się na wagę złota w:
• międzynarodowych korporacjach i firmach outsourcingowych z japońskim kapitałem,
• przedsiębiorstwach inwestujących w Polsce lub wchodzących na polski rynek,
• urzędach administracji celnej,
• instytucjach utrzymujących stosunki kulturowe lub gospodarcze z Japonią,
• placówkach kulturalnych i dyplomatycznych.

Studia w Poznaniu

Poznań to jeden z największych miast studenckich w naszym kraju. Dla kandydatów na studia japonistyczne ważną informacją będzie to, że jest to czwarte miasto w Polsce – obok Warszawy, Krakowa oraz Torunia – które określić można mianem ośrodka japonistycznego.

Maturzyści, którzy zdecydują się na studia w Poznaniu, znajdą tu wszystko, czego im będzie potrzeba. Bogatą ofertę kulturalną, wiele sposobności do studenckiej rozrywki, możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań. Do tego Poznań może się poszczycić zabytkową tkanką miejską – wiele osób uważa, że urokiem i atmosferą dorównuje Krakowowi i Wrocławiowi. I mają rację!

Mieszkanie dla studenta w Poznaniu

Każdy, kto przyjedzie do Poznania na studia z innego miasta lub miejscowości, musi liczyć się z koniecznością wynajmu pokoju lub mieszkania – chyba że zdecyduje się na akademik. Czy Poznań jest drogim miastem? Z pewnością nie należy do najtańszych, jednak bez problemu znaleźć tu można pokój, którego wynajem nie zrujnuje studenckiego budżetu. Za wynajem pokoju płaci się standardowo od 500 do 700 złotych miesięcznie. Dwupokojowe mieszkanie można znaleźć już za tysiąc złotych, jednak najczęściej ceny zaczynają się od 1200 złotych.

Lektura dla studenta japonistyki

Osobom zainteresowanym Japonią, szczególnie zaś tym, które wybierają się na studia z zakresu japonistyki w Poznaniu, polecamy publikację pod tytułem „Historia Japonii” autorstwa Jolanty Tubielewicz. Książka sprawdzi się doskonale jako źródło wiedzy historycznej, a przy tym okaże się wciągającą lekturą!Autor: Marek Brzeski
Data publikacji: 14-05-2017