Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

1 uczelnia w Poznaniu - kierunek Malarstwo

Adres: al. Marcinkowskiego 29

61-745 Poznań

Tel.: +48 61 853 00 18, +48 519 838 945

E-mail.: office@uap.edu.pl

uap.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Malarstwo

Szkoły wyższe z kierunkiem malarstwo w Poznaniu

Jeśli planujesz studia malarskie w Poznaniu, zapraszamy do lektury! Nasza redakcja zebrała dla Ciebie najważniejsze informacje o tym kierunku oraz o atutach Poznania jako ośrodka akademickiego.

Malarstwo jest kierunkiem zaliczanym do grupy studiów artystycznych. W toku studiów adepci malarstwa zdobywają rzetelną wiedzę humanistyczną, z naciskiem na wiedzę z zakresu historii sztuki. Ale nie tylko - poznają współczesne kierunki i prądy artystyczne, sztuki wizualne, media XXI wieku, a także społeczne i ekonomiczne aspekty pracy twórczej. Wszystko po to, aby stali się świadomymi twórcami kultury współczesnej.

Studia mają jednak wymiar głównie praktyczny, warsztatowy - studenci uczą się w ramach pracowni artystycznych czy plenerów, jak w swojej twórczości wykorzystywać środki artystycznego przekazu, w jaki sposób tworzyć prace sztalugowe oraz w jaki sposób korzystać z pokrewnych technik malarstwa.

Tym, co powinno charakteryzować kandydata na studia malarskie, jest talent plastyczny. Jest on weryfikowany podczas rekrutacji, kiedy to kandydat przedstawia komisji egzaminacyjnej do wglądu teczkę swoich prac (inaczej portfolio).

Uczelnie w Poznaniu, które oferują kandydatom na studia kierunek malarstwo

Studia malarskie podjąć można w Poznaniu na Uniwersytecie Artystycznym. Jest to największa uczelnia artystyczna w naszym kraju i - jako jedyna wśród wyższych szkół artystycznych - posiada status uniwersytecki. Uniwersytet Artystyczny prowadzi 8 wydziałów, w tym Wydział Malarstwa i Rysunku, który znajduje się przy Alei Marcinkowskiego 29. Malarstwo to jeden z 14 kierunków artystycznych oferowanych kandydatom na studia w Poznaniu.

Są to stacjonarne stopnia licencjackie oraz stacjonarne studia uzupełniające magisterskie, dostępne w trybie dziennym. Wybrać można 1 z 4 specjalności - do wyboru:
•malarstwo,
•malarstwo w architekturze i urbanistyce,
•rysunek,
•tkanina artystyczna.

Praca dla absolwenta malarstwa

Absolwenci malarstwa reprezentują najczęściej wolny zawód. W związku z tym muszą samodzielnie odnaleźć się na wolnym rynku, w konfrontacji z utalentowanymi konkurentami z kraju i z zagranicy. Studia malarskie przygotowują jednak do prowadzenia działalności twórczej - studenci malarstwa uczą się, jak funkcjonuje rynek sztuki, oraz poznają podstawy marketingu sztuki i handlu dziełami sztuki.

Artyści-malarze mogą również obrać drogę dydaktyczną i uczyć w szkołach plastycznych lub wykładać na uczelniach wyższych. Są także zatrudniani w domach i centrach kultury lub innych placówkach realizujących projekty z zakresu edukacji artystycznej. Warunkiem jest tutaj jednak najczęściej ukończenie kursu pedagogicznego.

Studia w Poznaniu

Poznań to jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Studenci znajdują tu, w stolicy Wielkopolski, to wszystko, czego im potrzeba. Miasto organizuje liczne wydarzenia kulturalne, m.in. festiwale, także z zakresu sztuk plastycznych. Działają tutaj liczne kina, teatry, muzea i galerie sztuki. A że nie samą nauką student żyje, w Poznaniu mieści się wiele modnych klubów, pubów i dyskotek, kwitnie tutaj życie nocne. Nie brak także lokali gastronomicznych, w których można się spotkać ze znajomymi przy kawie lub kolacji na studencką kieszeń!

Czy studia w Poznaniu są drogie? To oczywiście zależy od wielu czynników. Główny wydatek generuje wynajem pokoju lub mieszkania. Ceny są porównywalne do tych obowiązujących w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu. Przy odrobinie szczęścia można jednak znaleźć lokum w bardzo korzystnej cenie. Dwupokojowe mieszkanie w Poznaniu to zazwyczaj koszt pomiędzy 900 a 2000 złotych. Pokój z kolei - od 500 do 700 złotych miesięcznie. Takie koszty obowiązują w dzielnicy Komandoria.

Lektura dla studenta malarstwa

Książką, która bez wątpienia zainteresuje nie tylko kandydatów na studia malarskie, ale także wszystkich pasjonatów sztuki, jest „Wielka księga malarstwa”. Album prowadzi czytelnika przez fascynującą historię malarstwa, począwszy od prehistorycznych rysunków naskalnych aż po sztukę współczesną.



Autor: Piotr Dębosz

Data publikacji: 04-05-2017