Uczelnie z kierunkiem teologia w Poznaniu
Jeśli planujesz studia teologiczne w Poznaniu, mamy dla Ciebie kilka ciekawych informacji - z naszego artykułu dowiesz się m.in., które uczelnie prowadzą ten kierunek, a także jak studiuje się i mieszka w stolicy Wielkopolski!
Teologia to dyscyplina wiedzy, którą zdefiniować można jako naukę o Bogu. Teologowie badają naturę boską, a także relację Boga ze światem i ludźmi. Studenci teologii w toku studiów poznają historię kształtowania się religii w kręgu judeochrześcijańskim, zdobędą wiedzę z zakresu historii Kościoła, doktryn religijnych, filozofii i biblistyki. Choć za główny cel studiów teologicznych uznawane jest intelektualne pogłębienie wiary lub przygotowanie do posługi w Kościele, to studia teologiczne podejmują nie tylko osoby wierzące. Teologię studiują bowiem także ateiści.
Uczelnie w Poznaniu, które prowadzą studia teologiczne
Teologię można studiować przede wszystkim na uczelniach państwowych, najczęściej na uniwersytetach. W Poznaniu studia teologiczne podjąć można na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Wydział Teologiczny, znajdujący się przy ul. Wieżowej 2/4, oferuje kandydatom studia na kierunku teologia w następujących formach:
•jednolite studia magisterskie, trwające 6 lat, specjalność kapłańska, dostępne w trybie stacjonarnym (studia są przeznaczone dla kleryków),
•jednolite studia magisterskie, trwające 5 lat, specjalność katechetyczno-pastoralna, dostępne w trybie stacjonarnym,
•jednolite studia magisterskie, trwające 5 lat, specjalność katechetyczno-pastoralna, dostępne w trybie niestacjonarnym.
Praca dla teologa
Jakie perspektywy zawodowe ma przed sobą absolwent teologii? Abstrahując od absolwentów specjalności kapłańskiej, którzy obierają drogę posługi kapłańskiej w Kościele, możliwości zawodowe absolwentów teologii nie sprowadzają się jedynie do pracy w zawodzie katechety. Ponieważ studia teologiczne gwarantują zdobycie rzetelnej wiedzy historyczno-kulturowej, dają możliwość doskonałego zrozumienia zjawisk społecznych. Absolwent teologii to osoba, która doskonale orientuje się w tematyce religii, kultury i sztuki - podstawą ku temu jest znajomość Biblii. Takie osoby świetnie realizują się w wielu zawodach, m.in. w pracy w kulturze czy mediach, a nie tylko na stanowiskach związanych bezpośrednio z Kościołem.
Studia w Poznaniu
Poznań jest bez dwóch zdań miastem akademickim, z rozbudowaną studencką infrastrukturą. Studenci, którzy na czas swoich studiów wybiorą właśnie Poznań, mogą liczyć nie tylko na doskonałe wykształcenie w jednej z poznańskich szkół wyższych, ale także na bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową, jaką oferuje miasto. W Poznaniu każdego dnia dzieje się coś ciekawego, działają tutaj liczne kina, teatry, muzea, filharmonia oraz opera. Kluby studenckie są pełne nie tylko w weekend, ale i w tygodniu.
Jeśli chodzi o koszty utrzymania w Poznaniu, to są one porównywalne (lub trochę niższe) względem innych większych miast akademickich, takich jak Warszawa, Wrocław lub Kraków. Wynajem dwupokojowego mieszkania w poznańskiej dzielnicy Grunwald, to zazwyczaj koszt pomiędzy 1200 a 2000 złotych. Wynajem pokoju w tej dzielnicy to z kolei wydatek na poziomie 400-1000 złotych.
Lektura dla studenta teologii
Osoby, które planują studia teologiczne, z pewnością zainteresuje książka pt. Teologia filozoficzna autorstwa Josefa Schmidta. Tematyka tej publikacji jest dosyć uniwersalna, ponieważ pytanie o Boga już od starożytności pojawia się w filozofii. Przedmiot dotyczący teologii filozoficznej z pewnością pojawi się również w programie studiów teologicznych.
Autor: Klaudia Wandys
Data publikacji: 09-03-2017