Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

1 uczelnia w Poznaniu - kierunek Teologia

Adres: ul. Wieniawskiego 1

61-712 Poznań

Tel.: 61 829 40 00

FAX.:

amu.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki

Administracja Akustyka (zobacz specjalizacje) Archeologia
Astronomia Bałkanistyka Bezpieczeństwo narodowe
Biofizyka (zobacz specjalizacje) Bioinformatyka Biologia (zobacz specjalizacje)
Biotechnologia Chemia (zobacz specjalizacje) Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (zobacz specjalizacje)
Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej Etnologia
Europeistyka Europeistyka kulturowa Filmoznawstwo i kultura mediów
Filologia (zobacz specjalizacje) Filologia angielska (zobacz specjalizacje) Filologia polska
Filologia polska jako obca Filologiczno-historyczne studia środkowoeuropejskie Filozofia (zobacz specjalizacje)
Fizyka Fizyka medyczna Geografia (zobacz specjalizacje)
Geoinformacja Geologia (zobacz specjalizacje) Gospodarka przestrzenna (zobacz specjalizacje)
Gospodarka wodna Historia (zobacz specjalizacje) Historia sztuki
Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo Informatyka Kognitywistyka
Komunikacja europejska (zobacz specjalizacje) Kultura klasyczna Kulturoznawstwo (zobacz specjalizacje)
Matematyka Media interaktywne i widowiska Miedzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne (MISH)
Muzykologia Ochrona dóbr kultury Ochrona środowiska (zobacz specjalizacje)
Optometria Pedagogika (zobacz specjalizacje) Politologia (zobacz specjalizacje)
Praca socjalna Prawo (zobacz specjalizacje) Psychologia
Reżyseria dźwięku Socjologia Stosunki międzynarodowe (zobacz specjalizacje)
Techniczne zastosowanie internetu Technologie komputerowe Teologia (zobacz specjalizacje)
Turystyka i rekreacja (zobacz specjalizacje) Wiedza o teatrze Wschodnioznawstwo
Zarządzanie Geodezja i kartografia

Uczelnie z kierunkiem teologia w Poznaniu

Jeśli planujesz studia teologiczne w Poznaniu, mamy dla Ciebie kilka ciekawych informacji - z naszego artykułu dowiesz się m.in., które uczelnie prowadzą ten kierunek, a także jak studiuje się i mieszka w stolicy Wielkopolski!

Teologia to dyscyplina wiedzy, którą zdefiniować można jako naukę o Bogu. Teologowie badają naturę boską, a także relację Boga ze światem i ludźmi. Studenci teologii w toku studiów poznają historię kształtowania się religii w kręgu judeochrześcijańskim, zdobędą wiedzę z zakresu historii Kościoła, doktryn religijnych, filozofii i biblistyki. Choć za główny cel studiów teologicznych uznawane jest intelektualne pogłębienie wiary lub przygotowanie do posługi w Kościele, to studia teologiczne podejmują nie tylko osoby wierzące. Teologię studiują bowiem także ateiści.

Uczelnie w Poznaniu, które prowadzą studia teologiczne

Teologię można studiować przede wszystkim na uczelniach państwowych, najczęściej na uniwersytetach. W Poznaniu studia teologiczne podjąć można na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Wydział Teologiczny, znajdujący się przy ul. Wieżowej 2/4, oferuje kandydatom studia na kierunku teologia w następujących formach:

•jednolite studia magisterskie, trwające 6 lat, specjalność kapłańska, dostępne w trybie stacjonarnym (studia są przeznaczone dla kleryków),

•jednolite studia magisterskie, trwające 5 lat, specjalność katechetyczno-pastoralna, dostępne w trybie stacjonarnym,

•jednolite studia magisterskie, trwające 5 lat, specjalność katechetyczno-pastoralna, dostępne w trybie niestacjonarnym.

Praca dla teologa

Jakie perspektywy zawodowe ma przed sobą absolwent teologii? Abstrahując od absolwentów specjalności kapłańskiej, którzy obierają drogę posługi kapłańskiej w Kościele, możliwości zawodowe absolwentów teologii nie sprowadzają się jedynie do pracy w zawodzie katechety. Ponieważ studia teologiczne gwarantują zdobycie rzetelnej wiedzy historyczno-kulturowej, dają możliwość doskonałego zrozumienia zjawisk społecznych. Absolwent teologii to osoba, która doskonale orientuje się w tematyce religii, kultury i sztuki - podstawą ku temu jest znajomość Biblii. Takie osoby świetnie realizują się w wielu zawodach, m.in. w pracy w kulturze czy mediach, a nie tylko na stanowiskach związanych bezpośrednio z Kościołem.

Studia w Poznaniu

Poznań jest bez dwóch zdań miastem akademickim, z rozbudowaną studencką infrastrukturą. Studenci, którzy na czas swoich studiów wybiorą właśnie Poznań, mogą liczyć nie tylko na doskonałe wykształcenie w jednej z poznańskich szkół wyższych, ale także na bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową, jaką oferuje miasto. W Poznaniu każdego dnia dzieje się coś ciekawego, działają tutaj liczne kina, teatry, muzea, filharmonia oraz opera. Kluby studenckie są pełne nie tylko w weekend, ale i w tygodniu.

Jeśli chodzi o koszty utrzymania w Poznaniu, to są one porównywalne (lub trochę niższe) względem innych większych miast akademickich, takich jak Warszawa, Wrocław lub Kraków. Wynajem dwupokojowego mieszkania w poznańskiej dzielnicy Grunwald, to zazwyczaj koszt pomiędzy 1200 a 2000 złotych. Wynajem pokoju w tej dzielnicy to z kolei wydatek na poziomie 400-1000 złotych.

Lektura dla studenta teologii

Osoby, które planują studia teologiczne, z pewnością zainteresuje książka pt. Teologia filozoficzna autorstwa Josefa Schmidta. Tematyka tej publikacji jest dosyć uniwersalna, ponieważ pytanie o Boga już od starożytności pojawia się w filozofii. Przedmiot dotyczący teologii filozoficznej z pewnością pojawi się również w programie studiów teologicznych.Autor: Klaudia Wandys

Data publikacji: 09-03-2017