Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

7 uczelni w Poznaniu - kierunek Pedagogika

Adres: ul. Świętego Michała 43

61-119 Poznań

Tel.: +48 61 670 41 18

E-mail.: bos.poznan@humanum.pl

Galeria Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia - Filia w Poznaniu <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>
Galeria Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia - Filia w Poznaniu <small>(Uczelnia niepubliczna)</small>

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Pedagogika Zobacz więcej Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna Zobacz więcej

Adres: ul. Powstańców Wielkopolskich 5

61-895 Poznań

Tel.: 61 655 33 00, 600 851 082, 698 123 519

E-mail.: rekrutacja-1stopien@wsb.poznan.pl

www.merito.pl/poznan/

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Adres: ul. Wieniawskiego 1

61-712 Poznań

Tel.: 61 829 40 00

E-mail.: dnuam@amu.edu.pl

amu.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Pedagogika Filologia angielska z pedagogiką Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
Pedagogika specjalna

Adres: ul. Elizy Orzeszkowej 1

60-778 Poznań

Tel.: 61 670-33-11, 61 851-05-18

E-mail.: rekrutacja@wsb.net.pl

www.wsb.net.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Pedagogika

Adres: ul. Bułgarska 55

60-320 Poznań

Tel.: +48 61 832 11 79

E-mail.: rekrutacja@ansm.pl

ansm.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Pedagogika Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Adres: ul. Wybickiego 6

61-529 Poznań

Tel.: 61 83 30 530, 61 44 85 440

E-mail.: dziekanat@wsuniterra.pl

wsuniterra.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Pedagogika

Adres: ul. 28 Czerwca 1956 217/219

61-485 Poznań

Tel.: 502 837 451, 509 420 756, 502 864 817

E-mail.: rekrutacja@wshiu.pl

wshiu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Pedagogika

Filmy - Pedagogika

Zawód nauczyciela - plusy i minusy pracy w przedszkolu/szkole

Studia pedagogiczne - czy żałuję i co mi dały w życiu

Studia bezpłatne i płatne - Pedagogika

Szkoły wyższe z kierunkiem pedagogika w Poznaniu

Rozważasz studia na pedagogice w Poznaniu? Oferta poznańskich uczelni jest w tym zakresie wyjątkowo rozbudowana! Sprawdź szczegóły i dowiedz się, co proponują Ci poszczególne szkoły wyższe w stolicy Wielkopolski!

Pedagogika to kierunek, który od lat jest jednym z najchętniej wybieranych przez maturzystów. Czym charakteryzuje się pedagogika jako nauka? Bada i opisuje proces edukacji oraz proces wychowania, uwzględniając ich przebieg w całym cyklu życiowym człowieka. Oznacza to, że w polu zainteresowań pedagogów są nie tylko dzieci czy młodzież, jak przyjęło się uważać, ale także dorośli, seniorzy, a nawet osoby w podeszłym wieku.

Pedagogika zaliczana jest z reguły do nauk społecznych. Swoje początki wzięła z filozofii, ma wiele wspólnego również z psychologią i socjologią, ale także z biologią i medycyną. Studia na kierunku pedagogika mają wymiar praktyczny, dlatego też adepci ars educandi (z łac. sztuka wychowania) w toku nauki odbywają praktyki i staże w rozmaitych instytucjach.

Warto pamiętać, decydując się na studia pedagogiczne, o cechach, które okażą się przydatne zarówno podczas studiów, jak i w karierze zawodowej pedagoga. Są to, bezwzględnie: łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, otwartość na ludzi i tolerancja. Na wagę złota okażą się odporność na stres i umiejętność panowania nad własnymi emocjami. Pedagog powinien również lubić ludzi – praca pedagogiczna ukierunkowana jest bowiem na drugiego człowieka.

Uczelnie w Poznaniu, które prowadzą kierunek pedagogika

W Poznaniu jest kilka uczelni, na których można rozpocząć studia pedagogiczne. Są wśród nich uczelnie państwowe i prywatne. Przyjrzyjmy się ich ofercie:

Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych, ul. Szamarzewskiego 89
• UAM oferuje studia licencjackie i magisterskie na kierunku pedagogika,
• studiować można zarówno dziennie, jak i zaocznie,
• przyszli pedagodzy kształcą się, realizując program specjalności,
• na studiach licencjackich są to, między innymi: doradztwo zawodowe i personalne, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, socjoterapia i promocja zdrowia, edukacja elementarna i wychowanie fizyczne, edukacja elementarna i nauczanie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i inne...
• na studiach magisterskich są do wyboru m.in. takie specjalności: animacja czasu wolnego i rekreacja ruchowa, poradnictwo i pomoc psychopedagogiczna, terapia pedagogiczna z arteterapią, zarządzanie oświatą i inne...

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, Wydział Studiów Społecznych, ul. Orzeszkowej 1
• jest to uczelnia prywatna,
• w ofercie są studia licencjackie na kierunku pedagogika,
• do wyboru m.in. takie specjalności: pedagogika pracy z BHP, terapia zajęciowa, edukacja europejska – fundusze unijne i inne...

Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji imienia Mieszka I w Poznaniu, ul. Bułgarska 55
• jest to uczelnia prywatna,
• w ofercie są studia licencjackie i magisterskie na kierunku pedagogika,
• do wyboru m.in. następujące specjalności: edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, edukacja prozdrowotna, gerontologia społeczna i inne...

Uni Terra Wyższa Szkoła w Poznaniu, ul. Prądzyńskiego 53
• jest to uczelnia prywatna,
• w ofercie są studia licencjackie na kierunku pedagogika,
• do wyboru specjalności takie jak: oligofrenopedagogika z edukacją elementarną, logopedia z terapią pedagogiczną, oligofrenopedagogika z terapią autyzmu i inne...

Praca dla pedagoga

Pedagodzy są zatrudniani głównie jako:
• nauczyciele,
• wychowawcy,
• eksperci w poradniach rodzinnych,
• specjaliści z zakresu działalności oświatowej,
• pracownicy administracji oświatowej,
• pracownicy urzędów pracy,
• pracownicy fundacji i stowarzyszeń edukacyjnych,
• pracownicy domów pomocy społecznej,
• specjaliści do spraw szkoleń,
• szkoleniowcy,
• pedagodzy w policji, wojsku lub zakładach penitencjarnych,
• kuratorzy społeczni i sądowi
• itp.

Podjęcie pracy w określonej branży determinuje nie tylko sam kierunek studiów, ale także specjalność i zrealizowane praktyki. Warto nadmienić, że pedagog to zawód, w którym należy się ustawicznie kształcić i rozwijać.

Studia w Poznaniu

Poznań to miasto, które oferuje kandydatom na studia rozbudowaną ofertę edukacyjną. Działa tutaj ok. 30 uczelni, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Szacuje się, że w Poznaniu studiuje ok. 130 tysięcy osób – Poznań plasuje się z tym wynikiem na 4. miejscu wśród polskich miast akademickich pod względem liczby studentów.

Wraz z ofertą edukacyjną idzie w parze wyjątkowo atrakcyjna oferta kulturalna – studiując w Poznaniu, można korzystać z tego, co oferują poznańskie kina, teatry, muzea i galerie sztuki. Odbywają się tutaj również cykliczne imprezy oraz festiwale organizowane przez miasto. Także imprezowicze nie będą w Poznaniu narzekać na nudę – jest tutaj wiele pubów, klubów i dyskotek dedykowanych studentom właśnie.

Jeśli chodzi o wynajem mieszkania lub pokoju w Poznaniu, to jest w czym wybierać. Co prawda tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego najwięcej osób poszukuje czterech ścian dla siebie, ale na ogół nie brak ofert najmu. Ceny w Poznaniu są porównywalne do tych w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. Dwupokojowe mieszkanie można wynająć już za ok. 1000 złotych, do tego należy doliczyć czynsz i opłaty licznikowe za media. Finalna cena zależy od lokalizacji, metrażu i standardu, w jakim wykończone jest dane mieszkanie.

Lektura dla adepta pedagogiki

Ciekawą lekturą dla osób zainteresowanych pedagogiką, mniej lub bardziej poważnie, będzie publikacja pod tytułem "Jak uczy się mózg" autorstwa Manfreda Spitzera. Jest ona poświęcona szeroko pojmowanej problematyce uczenia się. Autor omawia ten proces z uwzględnieniem perspektywy neurobiologii, psychologii oraz pedagogiki.

Jakie predyspozycje należy mieć aby studiować pedagogikę?

Okazuje się, że zawód pedagoga cieszy się ciągłym zainteresowaniem, szczególnie ze strony absolwentów szkół licealnych. Jednocześnie praca w charakterze pedagoga jest zadaniem bardzo wymagającym. Bardzo ważna jest umiejętność spojrzenia na sytuację lub problem z perspektywy drugiej osoby, w tym przypadku z perspektywy ucznia. Ułatwia to rozumienie uczniów, niesienie im pomocy, jak również budowanie relacji opartej na wyrozumiałości i zaufaniu.
Bardzo ważna jest także umiejętność rozwiązywania konfliktów, jak też dojrzałość emocjonalna, ale też inteligencja emocjonalna. Pedagog to również nauczyciel, który przekazuje wiedzę z danego obszaru. Dlatego osoba, która pragnie studiować pedagogikę powinna posiadać umiejętność zaciekawienia słuchaczy danym tematem, jak również samego przekazywania wiedzy. Ważne jest także, aby osoby na tym kierunku potrafiły w odpowiedni sposób wytłumaczyć dane zagadnienie, często bazując na indywidualnym poziomie danego ucznia.

Perspektywa pracy po studiach pedagogicznych w Poznaniu

To, w jakim sektorze absolwent może liczyć na zatrudnienie, częściowo uwarunkowane jest od rodzaju studiów pedagogicznych, które wybierze. W przypadku pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej są to przede wszystkim żłobki i przedszkola, zarówno prywatne, jak również państwowe.
Pedagogika specjalna wiąże się z pracą z osobami, które posiadają różny stopień upośledzenia umysłowego. Najczęściej placówki takie, jak szkoły specjalne, czy placówki integracyjne poszukują pedagogów o takich wykształceniu.
Pedagog może także spełniać się jako animator kultury w miejscach takich, jak domy kultury, świetlice, czy instytucje kulturowe.
Pedagogika medialna to możliwość pracy w placówkach oświaty, ale również w mediach, które związane są z oświatą.
Pracownicy socjalni skupiają się przede wszystkim na pracy w ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowych, domach pomocy społecznej, ale również jako pedagog w domach dziecka.


Autor: Martyna Konieczna



Data publikacji: 03-02-2022