Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

Fizyka jądrowa – studia z przyszłością?

Fizyka jądrowa – studia z przyszłością?

Wiele osób zastanawia się, jaki kierunek studiów wybrać. Wszak nie wystarczy tylko skończyć studia, ale największe znaczenie ma ich kierunek. Obecnie na rynku pracy jest duży przesyt humanistów, szczególnie psychologów i pedagogów, dlatego studia należy wybierać nie tylko pod kątem zainteresowań, ale również biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na rynku pracy, oczywiście zwracając uwagę też na swoje realne możliwości. Dzisiaj przyjrzymy się studiom na kierunku „Fizyka jądrowa”. Sama nazwa brzmi ciekawie, ale czy warto się na nie zdecydować? Pamiętajcie, że niezależnie od kierunku studiów, na jaki się wybieracie, warto uczyć się tego przedmiotu, szczególnie mając pod ręką ciekawy podręcznik „Odkryć fizykę”.

Fizyka jądrowa – co to takiego?


Sam kierunek „Fizyki jądrowej” jest stosunkowo mało znany, choć sama nauka z tego zakresu jest niezwykle ciekawa. Otóż dotyczy ona budowy i jednocześnie przemian jakie zachodzą w jądrze atomowym, a jednocześnie zajmuje się jego badaniem. W tej dziedzinie nacisk kładziony jest nie tylko na teorię, ale również na doświadczenia, czy też spożytkowanie owej wiedzy w celach poprawy dobrobytu. Musicie tutaj wiedzieć, że ta dziedzina ma bardzo duże zastosowanie w szeroko pojmowanej energetyce, ale również medycynie. Zatem ten kierunek jest bardzo szeroki.


A może praca w elektrowni atomowej?


Kończąc studia na kierunku „Fizyka jądrowa” można oczywiście pracować w elektrowni atomowej, wszak ma się ku temu pełne kompetencje. Jednak jak wiadomo w Polsce takowej jeszcze nie ma, co nie oznacza, że w ciągu kilku lat to się nie zmieni. Otóż jak nietrudno się domyślić w następnych latach należy zmienić źródła ciepła, wszak stan powietrza jest naprawdę zły, dlatego aktualnie szuka się czystej energii, a taką można uzyskać właśnie z energii atomowej. Zatem w obliczy zmian klimatycznych należy wiedzieć, że nie jest powiedziane, że w naszym kraju nie powstanie elektrownia atomowa, szczególnie, że Polska powoli odchodzi od węgla, a gaz również nie jest ekologiczny, a ponadto jest bardzo drogi. Warto więc zauważyć, że gdy dojdzie do budowy takiej elektrowni to fachowcy będą bardzo potrzebni, dlatego pod tym kątem może być to ciekawy wybór kierunku studiów. Jeżeli planujesz emigrację po ukończeniu studiów to zawsze możesz znaleźć pracę u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie jest sporo elektrowni atomowych.


A czy taka praca jest bezpieczna?


Wiele osób przeraża same słowa „elektrownia atomowa”, wszak zaraz kojarzy nam się Czarnobyl, Fukushima, Kysztym, czy Chalk River. Jednak warto wiedzieć, że tak naprawdę awarie są rzadkością i naprawdę nie ma się czego obawiać. Owszem wypadków było sporo, jednak ostatni w Fukushimie spowodowany być katastrofą naturalną, a nie samą awarią, jednak dzięki najnowocześniejszej technice i zabezpieczeniom udało się ewakuować w odpowiednim czasie mieszkańców, choć oczywiście doszło do skażenia środowiska i przedostania się substancji radioaktywnych do niego, jednak ilość uwolnionych substancji wynosiła 10% porównując do ilości substancji radioaktywnych z Czarnobyla. Jednak takie przypadki są tak naprawdę odosobnione.


Fizyka jądrowa to też medycyna


Warto uczyć się fizyki tym bardziej, że wiedza w książce „Odkryć fizykę” przedstawiona jest bardzo ciekawie. Zatem również kierunki studiów z nią związane są nader ciekawe. Warto wiedzieć, że kończąc „Fizykę jądrową” można również pracować w badaniach naukowych i dokonywać diagnostyki medycznej, wszak po tym kierunku ma się wiedzę i kompetencje, aby dokonywać obrazowania rezonansu magnetycznego, ale można również zostać naukowcem i pracować nad unowocześnieniem sprzętów do diagnostyki obrazowej, co pozwoli na szybsze stawianie diagnoz lekarskich, a dzięki temu wyleczalność chorób może być zdecydowanie większa.


Zatem po studiach na kierunku "Fizyka jądrowa" można pracować nie tylko w elektrowni atomowej, ale również podjąć pracę diagnosty, czy naukowca. Ale to także nie wszystko, fizyka jądrowa wykorzystywana jest także w archeologii, gdzie dokładnie można określić wiek danego przedmiotu na podstawie zawartości atomów. Dlatego warto uczyć się już teraz z podręcznika „Poznaj fizykę”, by później dostać się na „Fizykę jądrową”, tym bardziej, że jest to kierunek z przyszłością, a dodatkowo bardzo ciekawy.

Data publikacji: 29-07-2019

Aktualności z Poznania