Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

Jak płacić mniej za książki?

Jak płacić mniej za książki?


Lista korzyści z czytania książek jest bardzo długa i każdy, kto lubi tego typu rozrywkę może to potwierdzić. Pomimo że poziom czytelnictwa w Polsce odbiega mocno od, chociażby poziomu naszych zachodnich sąsiadów Niemców, Polacy chętnie odwiedzają księgarnie w poszukiwaniu nowych tytułów. Co jednak zrobić, jeśli bardzo lubimy czytać, a mamy dość ograniczony budżet? W poniższym tekście postaramy się na to odpowiedzieć.

Książki nie są drogie, o ile kupujemy ich mało

Przeciętna cena książki w księgarni to ok. 35-40 zł. O ile kupujemy jedną, dwie książki rocznie (nie licząc oczywiście książek typu podręcznik) nie stanowi to dużego problemu. Co innego, jeśli śledzimy na bieżąco listę nowo ukazujących się tytułów i jesteśmy w stanie zrezygnować i innych wydatków byle móc sobie pozwolić na kolejną książkę. Jeszcze gorzej, jeśli interesuje nas określona tematyka np.
książki o tematyce medycznej, których w księgarniach jest wiele i wciąż pojawiają się nowe tytuły. Kupno wszystkich byłoby z jednej strony bardzo kosztowne, z drugiej wręcz nierozsądne. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak poszukać tańszego sposobu na ich zdobycie lub wręcz darmowe przeczytanie.

Biblioteka

To z pewnością pierwsze miejsce, które przychodzi do głowy większości miłośników książek. I słusznie, gdyż w bibliotece mamy dostęp do tysięcy pozycji za darmo. Jeśli tylko mamy bibliotekę względnie blisko miejsca zamieszkania jesteśmy szczęśliwcami. Czy biblioteka ma jakieś wady? Jednym z nich jest ograniczenie co do tytułów. Nie każda książka z księgarni trafia niejako automatycznie na listę tytułów w bibliotekach. Wspomniane wcześniej
książki o tematyce medycznej będą z pewnością w nich dostępne, ale w mniejszym wyborze. Drugie ograniczenie to czas, jaki uzyskujemy na przeczytanie książki z biblioteki. Zazwyczaj jest to miesiąc i z reguły wystarcza on na przeczytanie pozycji. Jeśli jednak książka służy nam jako pomoc np. w pisaniu pracy na studiach itp. może być nam potrzebna znacznie dłużej. Wówczas warto rozważyć jej zakup na jeden z poniższych sposobów.

Tanie księgarnie

Być może nie wszyscy czytelnicy zdają sobie sprawę, ale na rynku wydawniczym panuje duża konkurencja. Książki trafiają nie tylko do tradycyjnych księgarni, ale również do ich internetowych odpowiedników. Bardzo często ta sama książka dostępna jest w różnej cenie a różnice mogą wynosić nawet 20%. Przed zakupem danego tytułu warto sprawdzić cenę w internecie za sprawą porównywarek cen. Możemy być zaskoczeni różnicą między najwyższą a najniższą ceną. Oczywiście kupując, chociażby
książki o tematyce medycznej należy mieć na uwadze dodatkową opłatę za dostawę, ale bardzo często jest ona na tyle niewielka, iż łącznie z najniższą cenę za książkę czyni zakup opłacalnym.

Portale aukcyjne i sklepy z używanymi książkami

Ostatnią z opcji godnych polecenia są popularne portale aukcyjne, na których wystawianych jest mnóstwo używanych, ale również całkiem nowych książek. Niechciane prezenty w postaci otrzymanych książek zazwyczaj trafiają właśnie na aukcje. W internecie z powodzeniem funkcjonują również tzw. skupy książek, które następnie odsprzedają je kolejnych osobom. W ten sposób można nabyć wiele pozycji często za 50% ich początkowej ceny.

Podsumowując, jak widać z powyższego tekstu, nie trzeba od razu kupować książek, aby móc cieszyć się ich lekturą.

Data publikacji: 29-09-2020

Aktualności z Poznania