Znajdź swoje wymarzone studia w Poznaniu

Auto w czasie zimy szwankuje? Pomoc drogowa uratuje Cię z każdej opresji!

Auto w czasie zimy szwankuje? Pomoc drogowa uratuje Cię z każdej opresji!

Zima – pełna śniegu potrafi być piękna, jednak dla kierowców – ze śniegiem lub bez – bywa niezwykle uciążliwa. Aby podczas zimowych podróży nie skończyć na lodzie, warto zawczasu zapoznać się z opisem najczęstszych usterek samochodowych bezpośrednio związanych z tą właśnie porą roku. Warto też wiedzieć, gdzie szukać pomocy, jeśli któraś z nich dosięgnie nas i naszego auta.

Kiedy akumulator zapada w sen zimowy

Będący w dobrej formie i – co najważniejsze - naładowany akumulator, powinien poradzić sobie z niskimi temperaturami oraz wilgocią. Kiedy jednak bateria zaczyna się zużywać, mogą pojawić się problemy – przestrzega Maciej Prosiński. Pomoc drogowa może okazać się niezbędna zwłaszcza w przypadku starszych, lub mocno wyeksploatowanych aut. Średnia długość życia współczesnych akumulatorów to bowiem 3-4 lata. Podczas niskich temperatur zużycie daje o sobie natomiast znać najczęściej już podczas próby uruchomienia auta. Zazwyczaj jedyne, czego trzeba wtedy baterii, by znów zaczęła funkcjonować optymalnie, to podpięcie pod prostownik i naładowanie.Gdy jednak problem powtarza się często, pora pomyśleć o wymianie akumulatora. Współczesne baterie same mówią nam, jaki jest ich stan: kolor zielony oznacza „wszystko ze mną w porządku”, kolor czarny – „naładuj mnie”, a kolor żółty bądź biały – „pora mnie wymienić”. Warto podkreślić tutaj, że nawet nowa bateria może zostać zniszczona, jeśli kierowca będzie nieuważny, mianowicie, jeśli dopuści do rozładowania akumulatora w skrajnie niskiej temperaturze. Pamiętajmy więc: nie zostawiajmy samochodu z włączonymi światłami! Jeśli jednak elektrolit baterii zamarznie, od razu dzwońmy po pomoc drogową.


 Pomoc drogowa uratuje Cię z każdej opresji!

W przypadku awarii akumulatora lepiej od razu dzwonić po pomoc drogową

Przyjaciel akumulatora – rozrusznik

Innym elementem samochodu niezwykle wrażliwym na niskie temperatury i wilgoć, jest urządzenie blisko związane z akumulatorem. Mowa tutaj o rozruszniku; to on podczas odpalania auta pobiera najwięcej energii i dlatego istotne jest, by bateria była sprawna. W czasie rozruchu silnika, ten wydaje z siebie nieznane nam dotąd i nieprzyjemne dla ucha dźwięki? Prawdopodobnie w ten właśnie sposób chce nam on powiedzieć, że pora na wizytę u mechanika!


Zawieszenie nie lubi ślizgawek

W zimie powinniśmy jeździć jeszcze ostrożniej niż podczas innych pór roku. Temperatury minusowe oraz śnieg mają znaczący wpływ na stan dróg. Za tym zaś często idzie stan zawieszenia – dużo łatwiej jest bowiem wjechać w dziurę czy w krawężnik, które pokryte śniegiem są praktycznie niewidoczne. Powstałe przy tego typu problemach uszkodzenia zawieszenia czy układu kierowniczego mogą być przez pewien czas nieodczuwalne, gdy warunki na drogach są trudne. Odbijają się jednak negatywnie także na innych częściach układu, co prowadzi do poważniejszych awarii, dlatego nie należy ich lekceważyć. Jeśli podczas jazdy coś wzbudzi nasz niepokój, lub jeśli pojawi się problem z zawieszeniem, warto skorzystać z pomocy drogowej, aby nie narazić auta na dalsze usterki.


Śnieg czyhający na felgi i koła

Wspomniane zasypane śniegiem dziury i krawężniki stanowią niebezpieczeństwo również dla felg i kół. Silne zderzenie z przeszkodą może natomiast doprowadzić nawet do przerwana struktury kordu i, co za tym idzie, spowodować wybrzuszenie opony. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy wymiana ogumienia na nowe. Podczas zimy powinniśmy także mieć na uwadze to, by częściej kontrolować poziom ciśnienia w kołach, gdyż wpływa ono na przyczepność, hamowanie oraz to, jak długo żyć będą nasze opony. Niskie temperatury zmniejszają poziom ciśnienia, dlatego kiedy robi się chłodno, powinniśmy zwiększyć ciśnienie o 0,2 bara. Natomiast kiedy się ociepli, należy wrócić do wcześniejszego poziomu. Pamiętajmy jednak, by zawsze gdy pojawi się problem z oponą, od razu dzwonić po pomoc drogową. Jazda z uszkodzonym lub awaryjnym ogumieniem może się bowiem skończyć poważnym wypadkiem.


Auto w czasie zimy szwankuje?

Zimowe opony to warunek konieczny, aby jazda zimą była bezpiecznaZima - wróg karoserii


Sól, małe kamienie i żwir na drogach to efekty uboczne usuwania śniegu przez służby drogowe. Nasza karoseria jest wtedy znacznie bardziej narażona na uszkodzenia. Odpryski lakieru pojawić się mogą przede wszystkim na nadkolach, dolnych częściach drzwi i masce. Nawet niewidoczne, malutkie pęknięcia prowadzą do poważniejszych, większych uszkodzeń, gdyż wilgoć i sól powodują korozję.
Jeśli mamy do czynienia ze znaczącym uszkodzeniem nadwozia, karoserii albo ogniskiem korozji, wskazane jest udanie się do doświadczonego mechanika– ten podpowie nam, jak zabezpieczyć uszkodzenie lub je naprawić. Niekiedy samo suszenie, czyszczenie i nałożenie odpowiedniego preparatu pozwoli nam przetrwać czas mrozów i przeczekać do większej naprawy na wiosnę.


wycieraczkiPamiętajmy, aby zimą odpowiednio zabezpieczyć samochód, który parkujemy poza garażemGdy szwankuje ogrzewanie


Dość częstym problemem w zimie jest nieprawidłowo działające ogrzewanie. Wcale nie musi tutaj chodzić o słaby nadmuch ciepłego powietrza. Może chodzić na przykład o zapchany filtr kabinowy, czy zatkany liśćmi kanał podszybia. Z jeszcze innym rodzajem usterki mogą spotkać się posiadacze aut o silniku CDI. Silniki te często posiadają bowiem dogrzewacze elektryczne i te w wyniku uszkodzeń wytwarzają nadmuch zimnego powietrza do wnętrza auta. Z takim problemem należy udać się do odpowiedniego, znającego się na rzeczy mechanika.


Zamarznięty zamek


W przypadku braku centralnego zamka sterowanego pilotem, pierwsze mrozy już po kilku dnach są wstanie utrudnić, a nawet całkowicie uniemożliwić przekręcenie kluczyka w zamku.Pewnym rozwiązaniem jest tutaj odmrażacz alkoholowy, ale stosując go, że za którymś razem wymagana będzie naprawa zamków.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc zadbanie o to, by woda nie dostała się do środka i nie mogła w nim zamarznąć. Rozwiązanie to zapewniają na przykład specjalne smary do zamków wypierające wodę. Gdy problemem jest niedomykanie drzwi lub brak możliwości zatrzaśnięcia ich z powodu zamarznięcia mechanizmu, należy przesmarować zamek białym smarem. Ten problem pojawia się również w zamkach centralnie sterowanych pilotem.


Auto w czasie zimy szwankuje? Pomoc drogowa uratuje Cię z każdej opresji!Zamarznięty zamek może znacznie utrudnić zimowy poranekDiesle i wtryskiwacze – duet, który nie lubi zimna

Często problemy z uruchomieniem pojazdów z silnikiem Diesla są następstwem awarii wtryskiwaczy, której przyczyną jest wytrącanie się parafiny z oleju napędowego w przypadku niskich temperatur. Aby uniknąć tego typu niechcianych przygód, powinniśmy zimą używać specjalnego paliwa nadającego się do funkcjonowania w czasie mrozów. Dodatkowo, do baku dodać możemy depresator, specjalną substancję przeciwdziałającą wytrącaniu się parafiny. Zwyczajnie nie warto jest szukać oszczędności kosztem oleju napędowego i dodatków do niego – profilaktyka jest tutaj o wiele tańsza niż regeneracja czy wymiana części.
Niezależnie od tego, jaka usterka przytrafi się Tobie i Twojemu autu, pomoc drogowa na terenie Poznania i okolic uratuje Cię z opresji. Jesteśmy firmą z dużym doświadczeniem, która dysponuje profesjonalnym sprzętem i fachową wiedzą pracowników
. Dzięki temu szybko i niezawodnie pomożemy Ci uporać się zarówno z drobnymi problemami, jaki i poważnymi awariami, które mogą stanowić zagrożenie na drodze.


Maciej Prosiński Pomoc Drogowa
ul. Leszka 2
61-063 Poznań

Data publikacji: 03-12-2021

Aktualności z Poznania